وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای با اشاره به برگزاری نشست چهارجانبه نمایندگان ویژه روسیه، پاکستان، چین و آمریکا در امور افغانستان، اعلام کرد: «ایگور مارگولوف» در این نشست که عصر روز جمعه در مسکو برگزار شد همچنین در خصوص ادامه تلاش های مشترک دیگر کشورها برای تشویق گفت وگو بین افغانستانی ها برای رسیدن به صلح در این کشور تاکید کرد.

در این نشست، طرفین بر اهمیت دستیابی به صلح پایدار در افغانستان از طریق تلاش های دیپلماتیک تاکید کردند.

پیشتر الیس ولز دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی به نقش مسکو و پکن در مذاکرات افغانستان اشاره کرده بود.

به گفته وی واشنگتن با مقام‌های روس و چینی برای پیشبرد صلح در افغانستان مذاکره می‌کند.

کابولوف هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی تاس هم با اشاره به اینکه نشست چهارجانبه افغانستان در مسکو برگزار می‌شود، خاطرنشان کرده بود که طرف‌های شرکت کننده در این نشست درخصوص موضوع سازش ملی در افغانستان گفت‌وگو خواهند کرد.

نشست امروز، دومین نشست چهارجانبه درباره افغانستان است که میان کشورهای چین، روسیه، آمریکا و پاکستان برگزار می‌شود.

در نشست مسکو، زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا، دنگ ژیان نماینده چین، ضمیرکابلوف نماینده روسیه و محمد اعجاز نماینده پاکستان حضور داشتند.

در پایان این نشست نیز بیانیه‌ای منتشر شد و اعضا ضمن حمایت از برگزاری دور بعدی این نشست در چین، خواستار گفت وگو میان دولت افغانستان و طالبان برای رسیدن به صلح، تبادل زندانیان میان دو طرف، تلاش برای رسیدن به توافق و جلوگیری از نفوذ داعش و دیگر گروه های تروریستی در افغانستان برای ضربه زدن به کشورهای همسایه این کشور شدند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند