عبدالکریم حسین‌زاده نائب رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی، درباره احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده گفت: احزاب در مجالس مختلف دنیا با همدیگر ائتلاف می کنند و ائتلاف و حتی تعداد کرسی‌ها مشخص است. اگر قرار است اصلاح طلبان با هر گروه و جریانی نیز ائتلاف کنند، باید این ائتلاف مشخص باشد. این ائتلاف در شورای عالی به بحث گذاشته شده و  در مورد چگونگی آن تصمیم گیری شود.

وی با بیان آنکه ائتلاف شفاف خوب است، اما ائتلاف غیرشفاف آسیب زاست، ادامه داد: یکی از آسیب های بزرگ کشور نابسامانی سیاسی است. این نابه سامانی زمانی رخ می‌دهد که شما علم جریان سیاسی‌ خود را چه در جریان اصلاح طلب، چه در جریان اصولگرا، چه در مجلس و چه در دولت به کسی می‌دهید که اعتقادی به گفتمان شما ندارد. همین لیستی که برای مجلس با عنوان لیست امید بسته شد، افرادی در لیست گذاشته شدند که تعهد تشکیلاتی نسبت به لیست نداشتند و همین باعث نابسامانی سیاسی شد.

وی افزود: در طرح‌هایی که برون‌داد و خروجی شان نمایانگر گفتمان سیاسی است، همانند طرح‌های جرم سیاسی، عفو عمومی، اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، وقتی این موضوعات گفتمانی می‌شود به علت نامشخص بودن آرا افراد و تعهد سیاسی آنان، نابسامانی سیاسی اتفاق می‌افتد. 

حسین‌زاده با توصیه به جریان‌های سیاسی گفت: ما توصیه می‌کنیم که جریان‌های سیاسی با افراد سیاسی خودشان در انتخابات حضور پیدا کنند. اگر ائتلاف و گفتمان‌های بینابینی شکل گرفت، حتما بر اساس یک سری موارد، موضوعات و حد و نصاب‌های مشخص باشد.

 

وی ادامه داد: من تا وقتی وزیر نشده‌ام، اصلاح طلب و عضو فعال یک حزب هستم. اما وقتی وزیر شدم اعلام می‌کنم که انصراف داده‌ام، این چه رفتاری است. قطعا هر کسی عضو هر حزبی است وقتی هم سمتی می‌گیرد باید در آن حزب بماند، نه اینکه اعلام کند که انصراف داده است.

نائب رئیس فراکسیون امید با اشاره به آنکه چرا باید افراد از ائتلافی که نوشته‌اند شرم کنند، تصریح کرد: رئیس دو تشکیلات سیاسی با هم ائتلاف می‌کنند، چه ایرادی دارد که این ائتلاف را مکتوب کرده و به مردم عرضه کنند، اگر این اتفاق بیفتد مردم می‌دانند که این ائتلاف چگونه است و خروجی آن چه خواهد بود، مردم می‌دانند چه مقدار از مطالبتشان محقق شده چه مقدار محقق نمی‌شود و یا اصلا چه نوع مطالبه‌ای داشته باشند.

اگر بتوانیم لیست حداکثری بدهیم، بهترین روش عدم ائتلاف است

وی درباره روش ائتلاف اصلاح طلبان گفت: شورای عالی اصلاح طلبان باید در این زمینه تصمیم بگیرد. اگر جریان اصلاح‌طلبی بتواند در شهرهای مختلف با لیست حداکثری بیاید، قطعا بهترین کار عدم ائتلاف است. اگر قرار شد ائتلاف کنند باید نوشته باشد. به طور مثال اگر قرار است در تهران ۲۰ نفر از لیست خودشان و ۱۰ نفر دیگر از گروه‌های دیگر باشد باید بر اساس قرارداد مشخص، معلوم و اعلام شده به افکار عمومی باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند