رهبر جریان صدر در عراق، چهارشنبه در بیانیه ای با عنوان "چند دستور العمل" از کسانی که می خواهند در اعتراضات خیابانی روز جمعه آینده در عراق شرکت کننده خواسته است از خشونت ورزی بپرهیزند و بخاطر وطن و عشق وطن، روحیه بردباری داشته باشند و در جریان اعتراضات از اموال عمومی و خصوصی مراقبت کنند.

صدر در این بیانیه گفته است: با خدا عهد کرده است که پناه مفسدان نباشد بلکه از پدرش آموخته که پشتیبان مصلحان باشد بر همین اساس چند توصیه به قیام کنندگان دارد که شاید مفید باشد. 

- به برادرت که عضو نیروهای امنیتی است شاخه گل هدیه کن.

- روحیه صبوری‌ات را بخاطر میهن و عشق وطن حفظ کن چرا که حب وطن از ایمان است. 

- مراقب اموال عمومی و خصوصی مردم باش. 

- صالح را نباید با چوب گناه فاسد راند، در دولت خیلی ها هستند که گناهی ندارند و نباید آسیبی به آنها رساند. 

- تصویر زیبایی از خود و شعارها و اقدامات خود منعکس کنید. 

- خشونت را شما آغاز نکنید چون فاسد از صلح بیشتر از سلاح هراس دارد. 

- بسیاری از مردم و حتی وابستگان احزاب غیر حکومتی، علاقمند به مشارکت با شما هستند اما خواسته های شما را نمی دانند بطور روشن برای آنها بیان کنید. 

- به هیچکس چه در داخل و خارج عراق اجازه مصادره تلاش های خود را ندهید.

- برادران شما در جریان صدر با همه تشکیلات و اجزای آن در خدمت شما هستند.

- بالابردن سطح خواستهها خوب است به شرط آنکه حکیمانه باشد و مراقب باشید باعث خلاء امنیتی و قانون اساسی نشود. 

- رویدادها را تا جایی که می توانید تصویربرداری و مستند کنید. 

- صبر فاسدان فوری لبریز میشود اما صبر شما بیشتر است پس به ریسمان الهی چنگ زنید و ناامید نشویم که حرکت مسالمتآمیز شما قویتر از دیوارها و سلاحهای آنهاست. 

- و بالاخره این نکته که اگر بار دیگر (نیروهای امنیتی) به شما حمله کنند، آن وقت موضع مناسب و مورد رضای خداوند و شما را اتخاذ خواهیم کرد.  

بیانیه مقتدا صدر یک روز پس از انتشار گزارش نهایی کمیته تحقیقات حوادث مربوط به اعتراضات خونین اخیر در عراق و در آستانه آغاز احتمالی دور جدید اعتراضات در عراق و برخی نگرانی ها از  احتمال تکرار خشونتهای گذشته، منتشر میشود که افکار عمومی در این کشور با توجه مواضع سابق مقتدا صدر، از ساعاتی پیش در انتظار آخرین موضع گیری وی در خصوص تظاهرات روز جمعه بوده است. 

این تحولات در حالی است که دور جدید تظاهرات قرار است ۲۵ اکتبر (جمعه آینده) در بغداد و احتمالاً دیگر شهرهای عراق برگزار شود و در همین ارتباط فراخوان های گسترده‌ای در شبکههای اجتماعی از طرف صفحات ناشناس برای مشارکت وسیع مردم در این دور از تظاهراتها وجود دارد.

برخی از صفحات افراطی در این شبکه ها، خواهان سرنگونی کل نظام سیاسی در عراق شده و عدهای نیز بر مسالمت آمیز بودن تظاهرات و طرح مطالبات از کانالهای قانونی و ایجاد کمیته هایی مردمی برای پیگیری مطالبات اجتماعی تاکید کردهاند.

دور اول این تظاهرات در نهم مهرماه گذشته به خشونت کشیده شد که طبق گزارش نهایی کمیته تحقیق و تفحص این دور از تظاهرات، آمار کلی قربانیان خشونت ها در بغداد و هشت استان جنوب و مرکز عراق از شهروندان ۱۴۹ نفر کشته و زخمی ها ۴ هزار و ۲۰۷ نفر و از نیروهای امنیتی هشت نفر کشته و یک هزار و ۲۸۷ نفر زخمی بوده که بیشترین تلفات متعلق به بغداد و سپس استان ذیقار بوده است.

طبق این گزارش سهم بغداد از این تلفات شامل ۱۰۷ کشته و سه هزار و ۴۵۸ نفر از شهروندان و ۴ کشته و ۳۶۳ نفر از نیروهای امنیتی در حالی که در ذیقار تعداد کشته های شهروندان ۱۹ نفر و زخمی ها ۲۲۳ نفر بوده و در مقابل دو نیروی امنیتی کشته و ۵۳۲ نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند