«آندره بلوسوف» معاون نماینده دائم روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو روز دوشنبه گفت، آمریکا روادید ۸ عضو هیات نمایندگان روسیه را برای شرکت در نشست‌های کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل، صادر نکرده است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از این مقام روسی نوشت: «سال جاری، ۸ عضو هیات نمایندگان ما، یا تقریبا نیمی از آن‌ها روادید دریافت نکردند. به طور قابل توجهی، (این افراد) نه تنها کارکنان وزارت خارجه روسیه بلکه افسران وزارت دفاع و سازمان «روسکوسموس» (سازمان فضایی فدرال روسیه ) بودند.»

وی گفت: «اخیرا، وضعیت صدور روادید آمریکا برای نمایندگان خارجی به طور چشمگیری بدتر شده است.»

بلوسوف همچنین یادآور شد که سال گذشته تنها یک عضو هیات روسی روادید آمریکا را دریافت نکرد.

وی گفت: «در هفتادوچهارمین نشست (مجمع عمومی ) در مجموع ۱۸ نفر از روادید آمریکا محروم شدند.»

روز دوشنبه ۷ اکتبر (۱۵ مهر) کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل درباره خلع سلاح و امنیت بین‌الملل با اعتراض نمایندگان ایران و روسیه در خصوص صدور روادید آمریکا به عنوان کشور میزبان، تعلیق شد.

نمایندگان ایران و روسیه در سازمان ملل در حالی به نحوه صدور روادید از سوی آمریکا اعتراض کردند که آمریکا روادید ۱۰ نفر از اعضای هیات روس را برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل صادر نکرد.

از طرفی، آمریکا از صدور روادید برای یک سوم اعضای هیأت ایرانی نیز برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل خودداری کرد.

کارشکنی‌های آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که واشنگتن در معاهده میزبانی از مقر سازمان ملل، پذیرفته است که سفر مدعوین به این نهاد را تسهیل کرده و برای آن‌ها روادید صادر کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند