«الیزابت وارن» نامزد بالقوه دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفت در صورتی که رژیم صهیونیستی ساخت شهرک‌ها در کرانه‌باختری را متوقف نکند آمریکا می‌تواند کمک‌های نظامی خود به این رژیم را متوقف کند.

وی که با پایگاه خبری «هیل» مصاحبه می‌کرد، گفت در صورتی که وی رئیس جمهور شود و تل‌آویو همچنان به شهرک‌سازی‌ها خود در کرانه باختری ادامه دهد «همه گزینه‌ها بر روی میز خواهد بود.»

رسانه‌های آمریکا با توجه به اینکه سوال مطرح‌شده از وارن درباره احتمال قطع کمک‌های نظامی به اسرائیل، در صورت ادامه شهرک‌سازی‌های از سوی این رژیم بوده، این سخنان وارن را اشاره تلویحی او به احتمال قطع این کمک‌ها تفسیر کرده‌اند. 

قرار است که رژیم صهیونیستی طی یک برنامه ۱۰ساله تا سال ۲۰۲۸ کمک‌های نظامی تا ۳۸ میلیارد دلار از آمریکا دریافت کند.

این حجم کمک‌های مالی شامل ۳۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نظامی خارجی و ۵ میلیارد دلار در تجهیزات مربوط به سامانه‌های دفاع موشکی است.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات کنگره آمریکا، رژیم صهیونیستی بزرگترین دریافت کننده کمک‌های خارجی آمریکا پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌آید.

ورن در ادامه این مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا ادامه کمک‌های مالی آمریکا را مشروط به توقف شهرک‌سازی‌ها خواهد کرد، گفت: «در حال حاضر نتانیاهو اعلام کرده که قصد دارد تا اسرائیل را در مسیر افزایش شهرک‌ها قرار دهد. این موضوع ما را به سوی راه حل دو دولت نمی‌برد.»

وی اضافه کرد: «سیاست رسمی آمریکا حمایت از راه حل دو دولت بوده و در صورتی که اسرائیل در مسیر مخالف حرکت کند همه گزینه‌ها روز میز خواهد بود.»

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند