چهارسال دوری از قدرت و مرخصی پارلمانی برای پایداری ها آنقدر سخت و تلخ گذشته که این روزهای نزدیک به رقابتی دیگر برای رسیدن به صندلی های بهارستان عزم خود را برای بازگشت به ساختمان هرمی جزم کنند. اینبار تلاش دارند تا پایگاه های قدرت خود را فراتر از پایتخت تعریف کنند و حتی چهره های شاخص خود را راهی شهرستان ها کنند تا شانس ورودشان به پارلمان را بالا ببرند از همین روست که نام سعید جلیلی دیگر این روزها به عنوان سرلیست یا حتی کاندیدای پایداری ها در تهران مطرح نیست و نامش با لیست انتخاباتی پایداری ها در مشهد گره خورده است. از سوی دیگر خبر می رسد در قم دیگر پایگاه مهم پایداری ها نیز تلاش هایی برای معرفی چهره های جدید و شاخص شکل گرفته است. آنچنان که از چندی پیش نام علیرضا زاکانی در جمع نامزدهای احتمالی این جبهه در قم به گوش می رسید. 

فرار از تاریخ انقضا و تلاش برای حیات

آن روزها که سکانداری دولت در دستان احمدی نژاد بود، جبهه پایداری به عنوان طیف سیاسی همراه با رئیس جمهور وقت، بروبیا و سروصدایی در فضای سیاسی کشور خاصه در پارلمان داشت.آنها استارت ورودشان به سیاست پارلمانی را با فراکسیون انقلاب اسلامی زدند و کم کم دایره فعالیت هایشان را به بیرون پارلمان هم گسترش دادند تا در نهایت جبهه پایداری از دل این تحرکات متولد شد. در روزگار خوش پایداری ها، آنها توانستند در مجلس نهم نزدیک به ۸۰ کرسی پارلمان را از آن خود کنند.تا با تکیه بر همین کرسی ها قدرت مانور بالایی در مجلس داشته باشند. 

اما فرصت بادآورده برای پایداری ها در دوره احمدی نژاد، را نسیم اعتدال با خود بُرد و با هژمونیک شدن گفتمان میانه روی در جامعه، رادیکال ها چهار سال به مرخصی ناخواسته رفتند؛ پایداریچی ها هرچند در این چهار سال بیکار بیکار نبودند و ابراز دلواپسی بیش فعالانه عمل می کردند اما تعداد اعضای آنها در مجلس که به حدود ۳۰ نفر رسیده بود، زنگ خطری برای این جبهه در وادی سیاست خاصه سیاست پارلمانی بود. روندی نزولی که اگر در انتخابات پیش رو نیز طی شود بقا و حیات این جبهه را با دردسرهای جدی روبرو خواهد کرد. شاید از همین روست که این روزها ضمن تحرکات جداگانه ای که دنبال می کنند، پرچم سفید را هم برای دیگر اصولگرایان نیمه افراشته کرده اند و سیگنال هایی برای مذاکره با دیگر اصولگراها می فرستند تا اگر وضعیت بغرنج شد تن به ائتلاف و دادن لیست مشترک بدهند. به هرحال داشتن نمایندگانی مشترک در مجلس بهتر از نبود آن است.

صدور کاندیدا از تهران به قم و مشهد

پایداری ها اما همانطور که اشاره شد گویی به یک استراتژی اکتفا نکرده اند و در جدیدترین استراتژی به سمت صدور کاندیدا از پایتخت به شهرهای دیگر روی آورده اند؛ آن هم نه هر شهری بلکه شهرهایی که برای آنها حکم سنگر فرماندهی دارد. آنها تا همینجای ماجرا تهران را رها کرده و به شهرهای کوچک تر روی آورده اند چه آنکه از یک سو رفتار پایتخت نشینان در رای دادن قابل پیش بینی نیست و با توجه به موج های نزدیک به انتخابات تصمیم می گیرند و معمولا هم لیستی رای می دهند و از سوی دیگر بنا به روایت ها از گوشه و کنار فعلا شانس اصلاح طلبان در تهران بیشتر از اصولگرایان است. شاید از همین روست که پایداری ها برای محکم کاری هم که شده باید ترافیک تهران را رها کرده و به شهرهای خلوت تری بروند. 

مشهد یک پاتوق ضداعتدالی 

طیف جبهه پایداری اساسا مشهد را پایتخت سیاسی خود قرار داده است. از پنج نماینده مشهد در دوره دهم مجلس، چهار نفر از آنها عضو جبهه پایداری هستند. گفته می شود تلاش پایداری ها حفظ این تعداد کرسی در مرحله اول و در مرحله دوم معرفی یک کاندیدای شاخص از این حوزه انتخابیه است.در همین راستا نیز قول سرلیستی جبهه پایداری به سعید جلیلی، داده شده است. دلیل اصلی اعزام جلیلی به مشهد دو موضوع می تواند باشد: اول آنکه با حضور او در تهران معادلات جبهه پایداری و اصولگرایان به هم می خورد؛ او اگر در تهران کاندیدا شود قطعا در لیستی قرار خواهد گرفت که نامش به عنوان سرلیست مطرح باشد لذا بعید به نظر می رسد با وجود چهره های شاخص اصولگرا و حتی پایداری که گفته می شود احتمال ورودشان به انتخابات وجود دارد جلیلی برای سرلیست شدن کار ساده ای را در پیش داشته باشد. بهترین حالت برای او سرلیست شدن بی دردسر در شهری کوچکتر چون مشهد است. از سوی دیگر حتی اگر امار انتخابات ریاست جمهوری را ملاک قرار دهیم جلیلی در تهران چندان پایگاه رایی ندارد. در کل استان تهران فقط ۳۱۸ هزار نفر در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به جلیلی رای داده بودند  این در حالی است که رای سال ۹۴ کاندیداهایی چون مرتضی آقاتهرانی در شهر تهران ۸۸۴ هزار رای بود. 

زاکانی از قم به بهارستان می رود؟

قم دیگر پایگاه اصولگرایان نیز شهری تمام اصولگرا به حساب می‌آید و برای پایداری ها یک مقر ویژه سیاسی است، خاصه آنکه پدرمعنوی این جریان نیز در قم ساکن است و درب خانه اش به روی شاگردانی که گاه و بیگاه او را مرجع مشورت های خود قرار می دهند باز است. اما تفکر پایداری تنها تفکر سیاسی در قم نیست و دیگر طیف های سیاسی اصولگرا به واسطه حضور جامعه مدرسین در این شهر حضوری پررنگ دارند. 

در همین روزهایی که هنوز کاندیداتوری علی لاریجانی نماینده شاخص قم در چند دوره اخیر، در انتخابات پیش رو در هاله ای از ابهام قرار دارد، طیف جبهه پایداری به این فکر افتاده که در قم فعال تر از گذشته عمل کند. از سویی صحبت بر سر آن است که علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم از قم کاندیدا شود. حتی گفته می شد در شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم درباره محمود نبویان نیز بحث شده است. زاکانی در دو انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و ۹۶ نیز کاندیدا شده بود اما صلاحیتش احراز نشد و دست خالی به خانه بازگشت.

هنوز شور انتخابات در قم دیده نمی شود اما...

از سوی دیگر گفته می شود در بین اصولگرایان معتدل علی بنایی، فرجی دانا و نعمتی نیز قصد ورود به عرصه انتخابات مجلس از این حوزه انتخابیه را دارند. برای جویا شدن از وضعیت گروه های سیاسی در قم، خبرآنلاین با حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه گفت و گو کرده است. او می گوید اکنون شور انتخاباتی در قم دیده نمی شود و فعلا تا پایان ماه صفر باید صبر کرد. 

محسن غرویان به خبرآنلاین می گوید: ما تا اندازه ای که در فضای قم هستیم هنوز رفت و آمد و تردد کاندیداها را نمی بینیم. اما ظاهر قم با باطن قم متفاوت است. در ظاهر برخی گروه ها و احزاب حرکت هایی انجام می دهند، اما باطن رای مردم الان مشخص نمی شود. در کل فضای سیاسی کشور طوری است که حالت ظاهر و باطن پیدا کرده است، در ظاهر تحرکاتی انجام می شود اما در فصل انتخابات و پای صندوق رای می بینید که اتفاقات دیگری می افتد، مثل انتخابات گذشته تهران که در ظاهر یک چیز بود اما در باطن چیز دیگری شد. الان تقریبا وضعیت کشور به همین شکل است؛ قم هم همینطور. 

غرویان ادامه می دهد: در قم بیشتر جناحی به اسم جامعه مدرسین ظهور و بروز دارد نه جبهه پایداری. البته جامعه مدرسین به ظاهر می گویند حضوری در انتخابات مجلس ندارند اما حرکت ها، بیانیه ها و اطلاعیه هایشان کاملا تاثیرگذار است، در گذشته هم اینگونه بوده است. دیگر چه تاثیری بالاتر از تعیین اسم کاندیداها و امثال اینها در دوره های گذشته؟ 

او در پاسخ به اینکه "برای انتخابات آینده حرکتی صورت گرفته است یا نه؟" می گوید: هنوز خیر. ما اطلاعی نداریم. اما نوع صحبت کردن ها و موضع گیری ها نشان می دهد که جامعه مدرسین به سمت چه جناحی و تفکری حرکت می کند.

لاریجانی مورد احترام مراجع بوده و هست

غرویان در ادامه می گوید: در قم جناحی نزدیک به جامعه مدرسین وجود دارد. در مقابل مجمع محققین و مدرسین و نشست اساتید هم وجود دارند. واقعیت این است که تقابلی در موضع گیری های سیاسی بین علما، مراجع، مجتهدان و حوزویان وجود دارد. اگر کسی این را انکار کند خلاف واقع است. در واقع مواضع متقابل و متفاوتی وجود دارد و هرگروهی هم در مورد نمایندگان نظرات خاص خود را دارند. 

این مدرس حوزه علمیه می گوید: آقای لاریجانی به اعتبار اینکه از خانواده مرجعیت هستند مورد احترام مراجع بوده و هستند. آقای لاریجانی سیاستمدار متفکر و معتدلی بوده اند و نسبت به مراجع و حوزه همیشه مواضع حکیمانه ای داشته اند و مورد قبول اکثریت علما و مراجع هستند. اما نظر خود ایشان را نمی دانم چون شاید ایشان برای ریاست جمهوری هم کاندیدا شوند. اما در مجموع جایگاه ایشان در حوزه معتدل و مورد قبول است. 

بعد از صفر سر و صداهای انتخاباتی شروع می شود

غرویان همچنین انتقادی به برخی رفتارهای انتخاباتی می کند و می گوید: در ایام انتخابات جوسازی ها زیاد می شود. یعنی از طریق هوچی گری و جنجال سازی و جوسازی و گاهی حرکت های اخلاق، تهمت، افترا، برچسب و ... زیاد می شود. ما این ها را در انتخابات های گذشته زیاد دیده ایم، چه در مجلس و چه در ریاست جمهوری. بستگی به این دارد که چه امواجی له و علیه افراد درست کنند. در روز ها و ماه های آینده باید ببینیم فضا چگونه است. 

غرویان در ارتباط با لیست های انتخاباتی در قم ادامه می دهد: لیست هایی که از تهران پایتخت می شود یک سری همراه هایی در قم دارد که همراهی می کنند. اما در بین علما، روحانیون و حوزویان عده ای چهره هایی اصلاح طلب و عده ای چهره های سنتی هستند. اینها همیشه در انتخابات مواضع متقابلی داشته اند. این ها از لیست های تهران استفاده می کنند اما در بین حوزویان نشست اساتید، مجمع محققین و مدرسین و جامعه مدرسین وجود دارد. اینها هستند که در بین حوزویان تاثیرگذارند. 

این مدرس حوزه علمیه می گوید: الان اطلاعی ندارم که چه کسی برای مجلس اعلام آمادگی کرده است. در ماه صفر هستیم و الان همه درگیر اربعین و تبلیغ هستند. الان درس های حوزه هم تعطیل است و همه برای تبلیغ و زیارت رفته اند. وقتی درس ها شروع شود سر و صداها بیشتر می شود. 

بهارستان مقصد دوم؟

همانطور که غرویان تاکید کرده است، هنوز وضعیت صف آرایی ها در قم مشخص نیست و زمان لازم دارد. این زمان است که مشخص می کند بلیط سفر علیرضا زاکانی به قم یک طرفه است یا خیر. آیا میدان بهارستان مقصد دوم سعید جلیلی، قالیباف و زاکانی است؟ یا آنکه آنها بعد از انتخابات دوباره به خانه شان باز می گردند؟ فعلا باید تا پایان شکل گیری فضای انتخاباتی کمی صبر کرد. 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند