مشاور شهردار تهران توضیح داد: در طول مسیر راهپیمایی، و به فاصله هر 15 تا 20 عمود، بنرهایی با عنوان خادم المنتظَر نصب شده و زائران کربلا، در مسیر راهپیمایی، 72 بنر را با این عنوان مشاهده کرده اند. این بنرها در واقع معرفی پویشی است از جمعیتی داوطلب که نظافت مسیر راهپیمایی را را انجام می دهند.

وی اضافه کرد: در سال های قبل مجموعه های مختلفی مانند پویش جای پای یار شامل داوطلبانی از استان یزد و استان های شرق کشور یا مجموعه قرارگاه امام رضا(ع) داوطلبانه این وظیفه مهم را به صورت خودجوش برعهده داشتند.
صادقی با اشاره به اهمیت فعالیت این گروه های مردمی گفت: استمرار چنین فعالیتی می تواند به بخشی از فرهنگ مستحکم راهپیمایی و گردهمایی بزرگ عاشقان اباعبدالله الحسین تبدیل خواهد شد و کوچک ترین نتیجه آن این است که مسیر زیارت آن حضرت همیشه پاکیزه خواهد بود.

مشاور شهردار تهران اضافه کرد: امسال 1200 نفر از نیروهای شهرداری تهران که عمدتا بسیجی هستند، به صورت داوطلبانه و با مرخصی به این پویش پیوستند و از 13 مهرماه در منطقه مستقر شده اند.

صادقی افزود: این حرکت مردمی امسال به طور تقریبی، بالغ بر 10هزار نفر همراه دارد که در دو شیفت 5 هزار نفره از نجف تا کربلا به جمع آوری زباله و آموزش به زائران و... مشغول هستند. شیفت اول از 16 تا 21 مهرماه و شیفت دوم از 21 تا 27مهرماه.

وی ادامه داد: برای این پویش البته امکاناتی فراهم شده مانند 60 هزار تن کیسه زباله با ابعاد 90 در 120 و... و تلاش ما مبتنی بر تقویت روحیه خدمت داوطلبانه و همراهی با مردم در حفظ پاکیزگی و نظافت مسیر راهپیمایی است.

مشاور شهردار تهران با بیان این مطلب که امسال میزان زائران به نسبت سال های قبل بسیار بیشتر و غافلگیر کننده بود گفت: افزایش تعداد زائران تقویت این حرکت مردمی را ضروری تر می کند. ضمن اینکه همان طور که اشاره شد، موضوع امر به معروف در حوزه زباله و یادآوری به موکب داران نیز از برنامه هایی بوده که امسال به جد به آن توجه شد.

وی گفت: برای فرهنگسازی و تبیین موضوع نیز شاهد طراحی برنامه های مختلف بودیم به عنوان نمونه ما امثال 4 برنامه زنده و نماهنگ نیز آماده کردیم که در 4 موکب بزرگ و در قالب خادم منتظر برای زائران به نمایش درآمد.

صادقی تاکید کرد: به لطف خدا و با این پویش مردمی، امسال شاهد بودیم که وضعیت زباله با وجود حجم بالای زائران، به نسبت سال های قبل بسیار بهتر بوده است. 

صادقی گفت: امیدوارم در سال های آینده شرایطی فراهم شود تا در طول این مسیر، شرایطی پیش آید که دیگر شاهد ریختن زباله نباشیم.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند