به گزارش خبرگزاری فرانسه، «کارلوس پوجدمون» رئیس پیشین دولت کاتالونیا که به بلژیک گریخته بود، خود را تسلیم پلیس این کشور کرد.

دادگاه عالی اسپانیا پیشتر ۱۲ سیاستمدار سابق کاتالان را به خاطر حضور در جنبش استقلال سال ۲۰۱۷ میلادی به زندان محکوم کرده است.

هر ۱۲ سیاستمدار به دلیل اقدامات خود در تلاش‌های سال ۲۰۱۷ کاتالان‌ها برای جدایی از اسپانیا محاکمه شدند؛ این تلاش ها به دنبال همه‌پرسی استقلال که غیرقانونی اعلام شد، بروز کرد.

گروه‌های مردمی مدافع استقلال پیشتر گفته بودند اگر هر یک از متهمان گناهکار شناخته شوند، «اعتراضات» و «نافرمانی مدنی صلح‌آمیزی» را سازماندهی خواهند کرد.

مقام های اسپانیا با صدور این احکام، صدها نیروی پلیس به منطقه گسیل کرده‌اند.

تصمیم اخیر دادگاه نقطه عطف دیگری در تلاش جدایی طلبانی است که به دنبال استقلال کاتالونیا از اسپانیا و ایجاد کشور جدید اروپایی هستند.

اسپانیا تاکید دارد که اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی دهد.

به دنبال صدور این حکم، گروه های جدایی طلب روز دوشنبه در سراسر ایالت کاتالونیا از جمله بارسلون، تظاهرات و تجمعات اعتراضی برپا و را ه‌های منطقه را مسدود و بخشی از خطوط را ه آهن را تخریب کردند.

در شهر بارسلون، هزاران نفر از جدایی‌طلبان که رئیس دولت ایالت کاتالونیا و جمعی از مقامات آنان را همراهی می‌کردند، در میدان «سنت جایومه» تجمع  و اعلام کردند که حکم دادگاه دیوان عالی‌ اسپانیا یک انتقام است.

فرودگاه بارسلون یکی از مراکز اصلی اعتراض‌ها بود و هزاران نفر با تجمع اعتراض‌آمیز فعالیت فرودگاه، تاکسی‌ها و مترو را مختل کردند و در جریان آن بین پلیس و گروه های جدایی‌طلب درگیری رخ داده است.

بر اساس آخرین گزارش اورژانس و مراکز درمانی کاتالونیا، ۵۶ نفر در این درگیری ها مجروح شدند.

از سوی دیگر، گروه های جدایی طلب اعلام کردند که به اعتراضات در روزهای آینده ادامه خواهند داد.

کاتالونیا بخشی خودمختار با هفت میلیون و ۵۲۳ هزار نفر در شمال شرق اسپانیا قرار دارد و خواستار استقلال از دولت مرکزی است.

این ایالت به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختاربه ‌شمار می‌رود و نزدیک به ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا از کاتالونیا به دست می آید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند