به گزارش خبرگزاری ای بی سی نیوز، «گائو فنگ» سخنگوی وزارت تجارت و بازرگانی چین گفت: مذاکرهکنندگان در تلاش هستند تا در اسرع وقت متن توافق نامه میان امریکا و چین را آماده کنند.

وی افزود: من نمیتوانم از جزئیات این توافق نامه سخنی بگویم.

گائو در کنفرانس خبری گفت: چین می خواهد روابط اقتصادی و تجاری به زودی در مسیر صحیح قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت تجارت و بازرگانی چین همچنین تاکید کرد که نتایج بدست آمده می تواند اعتماد بازار را باز گرداند و این برای تثبیت اوضاع اقتصادی جهانی بسیار مهم است.

پیش از این نیز سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن روند صادرات محصولات کشاورزی را تسریع می بخشد اما هیچ اشاره ای به زمان و حجم این صادرات نکرد.

چین و آمریکا قصد دارند تا یک هفته دیگر مذاکرات تجاری را از سرگیرند و اگر به نتیجه برسند رهبران دو کشور سند این توافق را به طور رسمی امضا می کنند.

استیون منوچین وزیر بازرگانی و رابرت لایتهایزر نماینده تجاری آمریکا قصد دارند در روزهای آینده تلفنی با «لیو خه» معاون نخست وزیر چین گفتوگوهایی انجام دهند.

هدف از این گفت و گوها رسیدن به یک توافق است دو کشور امیدوار هستند در صورت رسیدن به توافق نهایی، موافقنامه مذکور را شی جینپینگ رییسجمهوری خلق چین و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درحاشیه اجلاس آپک در شیلی در ماه آینده میلادی امضا کنند.

مقامهای دو کشور در سطوح پایینتر بتازگی گفتوگوی تلفنی انجام دادند هفته آینده وزیر بازرگانی و نماینده تجاری آمریکا با معاون نخست وزیر چین تلفنی گفتوگو می کند تا مذاکرات مستقیم آنها آغاز شود چنانچه طرفین بتوانند به موافقتهایی در مذاکرات آتی دست یابند اولین مرحله از توافقنامه دو کشور برای پایان دادن تدریجی به مناقشه بزرگ تجاری نهایی خواهد شد.

آمریکا قرار بود از روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهرماه) تعرفه بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین را از ۲۵ به ۳۰ درصد افزایش دهد اما پس از آنکه چین موافقت کرد خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش دهد، واشنگتن نیز اعلام کرد این افزایش فعلا انجام نخواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند