به گزارش نشریه هیل، نانسی پلوسی و برخی دیگر از نمایندگان ارشد دموکرات کنگره روز جمعه با توافق اخیر آمریکا با ترکیه در مورد آتش‌بس در سوریه و برداشتن تحریم‌ها علیه دولت و مقامات آنکارا مخالفت کردند.

پلوسی به همراه «چارلز شومر» رهبر دموکرات اقلیت سنای آمریکا اظهار کردند که ترامپ برای اجرای یک توافق شرم آور با ترکیه، اجرای تحریم‌های واشنگتن علیه این آنکارا را متوقف کرده است.  

دو نماینده ارشد حزب دموکرات کنگره در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که تصمیم ترامپ مبنی بر لغو تحریم‌ها علیه ترکیه به دلیل حمله بی رحمانه به شرکای کرد ما در ازای آتش‌بس، به طور جدی اعتبار سیاست خارجی آمریکا را تضعیف می کند و برای متحدین و مخالفان ما پیام خطرناکی می فرستد.

براساس این بیانیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تاکنون از هیچ یک از مواضع سابق خود در مورد حملات به شمال سوریه عقب نشینی نکرده است این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا همه چیز در اختیار وی قرار داده است.

به گفته دو نماینده ارشد حزب دموکرات کنگره، مطمئناً داعش همچنان به عنوان یک تهدید جدی به حساب می آید، بیش از آنکه ترامپ به اردوغان چراغ سبز برای حمله به سوریه نشان دهد.

پس از دیدار «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، ‌ دولت آنکارا  پذیرفت که بعد از پنج روز به حملات نظامی خود به کردها در شمال سوریه پایان دهد.

پنس، پس از مذاکرات خود با اردوغان رییس جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به روابط خوب ترکیه و آمریکا، آنکارا تصمیم به آتش‌بس در سوریه گرفت.

وی با اشاره به مذاکرات خود با اردوغان و مذاکرات هیات های دو کشور افزود: طی ۱۲۰ ساعت آینده آمریکا زمینه خروج نیروهای ی پ گ(یگان‌های مدافع خلق) از ۳۰ کیلومتری مرزهای ترکیه را فراهم خواهد کرد و پس از آن، ترکیه آتش‌بس را اعلام می کند.

معاون رییس جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه طبق توافق دو طرف ترکیه به هیچ عنوان عملیاتی در کوبانی انجام نخواهد داد، گفت: ترکیه و آمریکا در شمال شرق سوریه در زمینه پایان فعالیت‌های داعش به توافق رسیده اند و جزئیات موجود توافق اعلام خواهد شد.

معاون ترامپ اظهار داشت:‌ طبق توافق به عمل آمده میان دو طرف، آمریکا هیچ تحریمی علیه ترکیه اعمال نخواهد کرد و تحریم‌های اقتصادی وضع شده نیز از میان برداشته خواهد شد.​

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند