به گزارش آسوشیتد پرس، سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه به اتفاق آراء از توافق جدید با انگلیس بر سر نحوه خروج این کشور از اتحادیه اروپا حمایت کردند و توافق جدید را رسماً برای تصویب نهایی به پارلمان انگلیس ارجاع دادند.

دفتر ریاست شورای اروپا روز پنج‌شنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد که رهبران اروپایی حمایت خود را از بیانیه‌ سیاسی ارسالی از سوی دولت انگلیس درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) ابراز داشته‌اند. این بیانیه بخشی از توافق برگزیت با اتحادیه اروپا است که نقشه راه روابط بلندمدت بین دو طرف را مشخص می کند.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین در بیانیه‌ای مشترک از مؤسسات و نهادهای اروپایی خواسته‌اند اقدامات لازم را برای اطمینان حاصل کردن از اینکه اجرای توافق از روز اول نوامبر (۱۰ آبان) آغاز خواهد شد، انجام دهند.

در این بیانیه مشترک همچنین تأکید شده است که اتحادیه اروپا خواستار روابط هرچه نزدیکتر با انگلیس پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپاست.

شامگاه چهارشنبه امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه از نهایی شدن توافق برگزیت و تصویب قریب‌الوقوع آن در شورای اروپا خبر داده بود.

مذاکرات مقامات اتحادیه اروپا و انگلیس برای دستیابی به توافق برگزیت روز سه‌شنبه تا پاسی از شب ادامه یافته بود و دیروز نیز نیز دو طرف مذاکرات فشرده‌ای داشتند.

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس روز پنج‌شنبه ۲۵ جولای (سوم مرداد) در اولین نشست خبری خود در سمت جدیدش تأکید کرده بود که تحت هر شرایطی تا روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) کشورش را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد؛ ولو اینکه مجبور به انتخاب برگزیت بدون توافق (برگزیت سخت) شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند