«امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه پنجشنبه گفت کشورهای اروپایی در تلاشند به صورت جمعی فروش سلاح به ترکیه را متوقف کنند. 

پیش از این برخی کشورهای اروپایی نظیر انگلیس، فرانسه، آلمان، نروژ، چک و فنلاند صادرات سلاح خود به ترکیه را در اعتراض به عملیات نظامی این کشور در خاک سوریه متوقف کرده بودند. 

با وجود این، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه روز دوشنبه خود در لوکزامبورگ در توافق برای اعمال تحریم تسلیحاتی علیه ترکیه ناکام مانده‌ و صرفا در بیانیه‌ای عنوان کردند که در این رابطه موضعی محکم اتخاذ می‌کنند.

در بیانیه‌ای که در وبگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا منتشر شده، حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه محکوم و عنوان شده است که این اقدام می‌تواند «تبعات قابل توجهی» داشته باشد.

در بیانیه وزرای خارجه در مورد فروش سلاح به ترکیه آمده است: «کشورهای عضو متعهد شدند که مواضع ملی خود در قبال سیاست صادرات تسلیحاتی به ترکیه را تقویت کنند.»

عملیات نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کُرد شمال سوریه که از ۱۷ مهر آغاز شد، با انتقاد شدید کشورهای اروپایی و اتحادیه عرب مواجه شد. بنا بر اعلام آنکارا، ارتش ترکیه قصد دارد تا عمق ۳۰ تا ۳۵ کیلومتری سوریه پیشروی کند.

ترکیه از روز چهارشنبه  (۱۷ شهریورماه) به بهانه «مقابله با تروریسم» و ایجاد «یک منطقه امن برای اسکان آوارگان سوری» به مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه حمله کرده است. این اقدام که با محکومیت جهانی روبرو شده همچنان ادامه دارد. 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند