محمود واعظی ظهر پنج‌شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان، با تاکید بر اینکه انسجام، همدلی و اتحاد تنها راه عبور از مشکلات و مأیوس کردن دشمنان است، به تحریم‌های سخت و بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران اشاره کرد و گفت: دشمن از همه ابزارهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی خود برای به ثمر رساندن ادعایش در به صفر رساندن فروش نفت ایران با هدف تسلیم کردن ملت ما استفاده کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در کنار جنگ اقتصادی ما شاهد یک جنگ تبلیغاتی و روانی گسترده بودیم و هستیم و رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور منطقه که البته امروز پشیمان شده‌اند، همه تلاش خود را کردند که با تأثیرگذاری بر افکار عمومی، مردم ایران را مأیوس کنند و همچنین رهبران دنیا را متقاعد کنند که با تحریم‌های اعمال شده ، ملت ایران در کوتاه مدت به زانو در خواهد آمد.

واعظی با بیان اینکه جنگ روانی و تبلیغاتی دشمن به مراتب سخت‌تر از جنگ اقتصادی بود، افزود: رسانه‌های دشمن به طور مرتب افکار عمومی را بمباران خبری می‌کردند و با القاء ناامنی در کشور و ناامید کردن مردم، افکار عمومی را تحت تأثیرقرار داده بودند که افزایش قیمت کالاها و ارز در کشور از تأثیرات همین جنگ روانی بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه پیش‌بینی اکثر اقتصاددان‌ها این بود که سال ۹۸ به مراتب بدتر از سال ۹۷ خواهد بود، گفت: امروز با انسجام و همدلی بین مردم و مسئولان و تلاش همه مدیران کشور و قوای سه‌گانه شرایط بهتر از سال گذشته است و توانستیم از یک بحران عبور کنیم.

واعظی افزود: امروز شرایط سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی ما کاملاً با سال گذشته متفاوت بوده و شرایط بهتر است. اگر تا دیروز با یک توئیت رئیس جمهور آمریکا قیمت ارز افزایش می‌یافت، امروز با تحریم دوباره بانک مرکزی شاهد کاهش قیمت ارز در کشور هستیم و یأس و ناامیدی تزریق شده از سوی دشمنان در سال گذشته امروز به امید به توانمندی متخصصان داخلی در حل مشکلات تبدیل شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط بین‌المللی ما امروز به مراتب بهتر از گذشته است، گفت: تعامل و ارتباط با همسایگان رویکرد اصولی ماست و امروز شاهدیم که یکی دو کشور منطقه که روابط خصمانه را با ایران در پیش گرفته بودند، به دنبال گفتگو هستند.

واعظی با بیان اینکه ما منافع خود را در منطقه با همسایگان خود تعریف می‌کنیم و در گام‌های دوم و سوم با کشورهای اسلامی و دیگر کشورهای منطقه ارتباطات خود را تعمیم می‌دهیم، گفت: برخی کشورهای منطقه باید متوجه شده باشند که آمریکا فقط به دنبال پول آنهاست و آنچه در منطقه می‌ماند و منافع همه را تأمین می‌کند، کشورهای منطقه هستند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ساقط کردن پهپاد آمریکایی را نمونه اقتدار نظامی ایران عنوان کرد و گفت: در کنار به نمایش گذاشته شدن اقتدار نظامی کشور امروز شاهد اقتدار امنیتی ایران هستیم که با دستگیری سرشبکه یک سایت معاند توسط برادران عزیز ما در سپاه پاسداران صدای سرویس‌های امنیتی صهیونیستی و غربی در آمده است که نشان از قدرت و اقتدار دستگاه اطلاعاتی و امنیتی ایران است و پیام به کسانی است که به مردم خود خیانت می‌کنند و در دامن دشمنان هستند.

واعظی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه منکر این نیستیم که وضعیت امروز معیشت مردم سخت بوده و طبقه متوسط و پایین جامعه با مشکلات زیادی مواجه هستند، گفت: با تلاش‌ها و اقدامات انجام شده برای حل مشکلات اقتصادی کشور در پنج، شش ماه گذشته اقتصاد کشور، طوفان را پشت سر گذاشته و به آرامی ثبات پیدا می‌کندو قیمت ارز نوسانات خود را پشت سر گذاشته و رو به کاهش است، گزارش ها از گزارش کالا و خدمات هم همین را نشان می‌دهد و برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های دولت برای کاهش بیشتر قیمت‌ها ادامه دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه اجرای پروژه‌های متعدد توسعه‌ای در استان‌ها نشان از شکست توطئه دشمنان است، تأکید کرد: باید قدر این شرایط را بدانیم و به حرکت رو به جلو ادامه دهیم و بتوانیم با کمک تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان نیازهای کشور را برطرف کنیم.

واعظی در پایان ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با وحدت، انسجام و همدلی در استان تا پایان سال ۹۹ بودجه باقیمانده سفرهای استان دولت به استان اختصاص یافته و با اجرای طرح‌ها و پروژه‌های این استان شاهد توسعه بیش از پیش استان سمنان باشیم.

ایران آماده برداشتن گام چهارم هسته‌ای است؛ اروپا به تعهدات برجامی خود عمل کند

هم‌چنین تسنیم نوشت: 

محمود واعظی ساعتی پیش در پاسخ به پرسشی درباره واکنش ایران به انفعال اروپا در عمل به تعهدات مندرج به برجام، از رصد مستمر اجرای این تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و اظهار داشت: در صورتی که اروپا به تعهدات خود عمل نکند؛ ایران گام چهارم را نیز در موعد مقرر بر می‌دارد.

وی از تشکیل یک کمیته‌ای در این راستا خبر داد و گفت: این کمیته‌ها هم گام سوم و هم تأثیرات آن را رصد می‌کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: همچنین این کمیته برسی می‌کند که گام چهارم با توجه به شرایط که هست باید چه نوع اقداماتی را در دستور کار قرار دهد.

واعظی تصریح کرد: طبیعی است که نتیجه این تصمیمات یک هفته قبل از اتمام دو ماه مهلت ایران به کشورهای اروپایی به رئیس‌جمهور تقدیم می‌شود.

وی با بیان اینکه در این زمینه بررسی‌ها لازم انجام می‌شود و در نهایت تصمیم‌گیری می‌شود افزود: اگر هدف‌گذاری‌های انجام‌شده برای گام سوم محقق نشود و اروپایی‌ها و گروه ۱+۴ نتوانند به تعهدات خود عمل کنند طبیعی است برای برداشت گام چهارم اقدام می‌کنیم.

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند