نشست خبری حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان با اصحاب رسانه همچنان در حال برگزاری است. در ادامه این نشست خبرنگاری گفت آقای رئیس جمهور مردم می گویند آیا شما تغییر کردید؟ رای مردم را فراموش کردید؟

روحانی در پاسخ به این سوال گفت: در انتخابات به مردم وعده هایی داده شد و مردم هم خواسته هایی مطرح کردند. آنچه ما به مردم وعده دادیم در قالب برنامه ارائه شد. انتخابات در یک شرایط عالی برگزار شد. در منطقه یک آرامش نسبی بود، داعش شکست های سهمگینی را متحمل شده بود، برجام باعث شده بود شرایط اقتصادی بسیار خوبی پیش روی ایران بود. بعد از اجرای برجام بالاترین رشد اقتصادی را در دنیا داشتیم و این نشان داد که شرایط عالی داشتیم. من وعده دادم که کوشش خواهم کرد که برجام از طرف ایران صدمه نبینید و این کار را نکردم.

وی گفت: طرح اول آمریکا این بود که ایران پیش قدم شکستن برجام شود ولی وعده من این بود که ما شرایط اقتصادی را با کمک مردم پیش میبریم اما خب با یک شرایط جدیدی مواجه شدیم. یعنی من خودم فکر نمی کردم در سال ۹۶ عده ای کم‌خرد حادثه ای را در کشور رقم بزنند و ضدانقلاب بر روی آن موج سواری کند و چراغ سبز به ترامپ نشان داده شود تا از برجام خارج شود. 

روحانی ادامه داد: شدیدترین تحریم ها در سال ۹۷ و ۹۸ علیه ایران اعمال شده است. در هیچ زمانی این شرایط را تجربه نکردیم.به نظر من باید ما باید کار و تلاش دولت را با شرایط موجود منطبق کنیم. در این شرایط دولت و ملت در کنار هم کار بزرگ و عظیمی انجام دادند. از سوی دیگر حوادث طبیعی بود که ما پیش بینی نمی کردیم. ما زلزله کرمانشاه یا سیل فرودرین ۹۸ را پیش بینی نکرده بودیم. حوادثی که مشکلاتی را برای مردم و دولت ایجاد کرد. از سوی دیگر فکر نمی کردیم که در منطقه عده ای تا این حد دنبال شرارت باشند. 

رئیس جمهور تاکید کرد: با این وجود دولت نه خسته است نه ناکارآمد، دولت برنامه ریز و توانمند است و قادر است از سخت ترین بحران های اقتصادی در کوتاه ترین زمان ممکن خارج شود. ما در ظرف ۵ روز از بحران اجتماعی سال ۹۶ خارج شدیم. در زمینه اقتصادی از آن حالت شبه بحران خارج شدیم.

روحانی به حضورش در نیویورک نیز اشاره کرد و گفت: ما در سفر سازمان ملل دو پیام رسا به جهان دادیم. یک پیام این بود که ایران دنبال صلح در منطقه است، دنبال جنگ نیست. پیام دوم این بود که گفتیم از مذاکره نمی ترسیم. آماده بودیم که اجلاس ۵+۱ را در سطح سران تشکیل شود به شرط آنکه منافع ایران تامین شود. اگر مطمئن می شدیم این جلسه را میگذاشتیم. به صراحت به سران کشور گفتم هر زمان اطمینان پیدا کنم که منافع ملت ایران در اجلاسی یا جلسه ای تامین می شود و بار فشار از روی دوش مردم برداشته می شود، من هستم.حاضرم شخصا در این راه قربانی شوم و با افتخار این را می پذیرم.

وی گفت: آماده فداکاری هستم و افتخار می کنم برای ملتم قربانی شوم البته در این راه قربانی شدن برای هر کسی افتخار است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند