نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین، حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان با نمایندگان رسانه‌های داخلی و بین‌المللی از دقایقی پیش آغاز شد.

حسن روحانی در ابتدای این نشست گفت: حضور ملت ایران در راهپیمایی اربعین از هر سال دیگر پررنگ تر و شکوهمندتر است. 

وی افزود: بسیار خوشحالم در هفته ای در محضر اصحاب رسانه هستم که ما یک شرایط بسیار سخت و تاریخی اقتصادی و سیاسی و امنیتی را پشت سر گذاشتیم. دولت تدبیر و امید در ۵۵ ماه اول یعنی از آغاز دولت یازدهم در خرداد ۹۲ تا دی ۹۶ مسیری را طی کرد که همه شاخص های سیاسی امنیتی و منطقه ای و به ویژه اقتصادی مسیر صحیح و درست و مثبت داشته است.

وی افزود: اما از دی ماه ۹۶ ما وارد شرایط جدیدی شدیم، کبریت این شرایط ابتدا در داخل و سپس از خارج زده شد و ما با شرایط بسیار سخت و مشکل وارد سال ۹۷ شدیم.

حسن روحانی با اشاره به پیش‌بینی‌ها درباره اقتصاد ایران گفت: در سال ۹۷ پیش بینی های خارجی ها و برخی تحلیلگران اقتصادی داخل این بود که سال بسیار سختی داریم و سال بسیار سخت تری در ۹۸ خواهیم داشت. حتی برخی تحلیلگران اقتصادی بحث تورم سه رقمی را برای ایران مطرح کردند. اما خوشبختانه در این ۱۸ ماه ملت بزرگ ایران دولت و سایر ارکان نظام توانستند از این طوفان عبور کنند. امروز به طور قاطعانه اعلام می کنیم که توطئه های امریکا و استکبار جهانی و صهیونیسم و ارتجاع منطقه برای آسیب جدی زدن به نظام پایان یافته است. همه آنها اعتراف می کنند که با هوشمندی و صبر و مقاومت و ایستادگی ما از این شرایط بحرانی یا شبه بحرانی عبور کردیم.

وی افزود: از اردیبهشت ۹۸ تورم نقطه به نقطه از ۵۲ درصد به ۳۴ درصد رسیده است و شاخص ها مسیر درستی را طی می کنند و تورم به سرعت کاهش پیدا کرده و پیش بینی های ما این است که تا پایان سال روند کاهشی خود را ادامه خواهد داد. البته در تورم ۱۲ ماهه حرکت کندتر آغاز شده است ولی در عین حال تورم ۱۲ ماهه هم با یک تاخیری از تورم نقطه به نقطه تبعیت خواهد کرد. رشد اقتصادی که در سال گذشته منفی بود، پیش بینی می کنیم در ۶ ماهه اول سال مثبت خواهد بود. اشتغال در تابستان امسال رکورد بسیار خوبی را به نمایش گذاشت و ما در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال ۸۴۳ هزار اشتغال خالص داشتیم.و بیکاری ما از بالای ۱۲ به ۱۰ و نیم درصد کاهش پیدا کرده است. این یعنی موفقیت ایران در بخش اقتصادی.

روحانی همچنین گفت: نرخ ارز که شاخص حائز اهمیتی است از پارسال نسبت به امسال حرکت کاهشی داشته و به سمت تعادل حرکت کرده است. همه آمارها و شاخص های اقتصادی به ما می گوید که ما در میسر آرامش اقتصادی درحال حرکت هستیم. البته دولت انتظارات بیشتری برای تغییر در برخی ساختارها داشت تا بتواند بیشتر به مردم کمک کند، برخی توقعات انجام شده برخی انجام نشده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند