سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در سخنانی در واکنش به اعلام آمادگی جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی و وزیر خارجه این کشور برای سفر به دمشق اظهار کرد: اگر رئیس جریان آزاد ملی قصد دارد برای بررسی موضوع بازگرداندن آوارگان سوری، به دمشق سفر کند، این مسأله به خودش مربوط است.

وی افزود: اما مسأله مهم این است که نظام سوریه این سفر را بهانه‌ای برای بازگشت به(مواضع سابقش در قبال) لبنان  قرار ندهد؛ چراکه ما به اهداف نظام سوریه برای بازگشت آوارگان اعتماد نداریم و اگر واقعا این مساله(بازگشت آواره‌ها) محقق شود جزو اولین کسانی خواهیم بود که از آن استقبال می‌کنیم.

سعد حریری در ادامه تصریح کرد: کشور خالی از بحث و جدل نیست و دغدغه اصلی امروز من چگونگی مهار بحران اقتصادی است و چنانچه این اتفاق رخ ندهد همه متضرر خواهند شد.

وزیر خارجه لبنان در سخنرانی به مناسبت سالگرد ۱۳ اکتبر اظهار کرد، می‌خواهد به سوریه برود تا سوری‌ها را به سوریه بازگرداند زیرا می‌خواهد لبنان با حاکمیت خود و اقتصادش نفس بکشد.

باسیل در ادامه تاکید کرد: قبل از "نکبة" فلسطین، لبنان دو ریه داشت اکنون تنها یک ریه دارد، سوریه ریه اقتصادی لبنان است، ما ریه اول را به دلیل اسرائیل از دست دادیم و آیا باید به دلیل جنون کینه و جنون حساب‌ بازکردن‌های خائنانه و بیهوده ریه دوم را هم از دست داده و خفه شویم و همانند موجودی از بین برویم؟

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند