به نوشته روزنامه گاردین، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اخیراً به شهر "نَشویل" در ایالت تِنِسی سفر کرد تا برای یک گروه مسیحی درباره‌ی موضوع آزادی مذهبی سخنرانی کند.

با این حال در جریان این سفر، پامپئو در یک مصاحبه چالشی با نانسی آمونز، خبرنگار شبکه‌ی محلی wsmv شرکت کرد؛ مصاحبه‌ای که در آن این خبرنگار پامئو را با سوالهایی سخت و چالشی آچمز و درمانده کرد. در این مصاحبه، آمونز در ابتدا خطاب به پامئو گفت: "من خیلی سریع به سراغ مسائل سخت می‌روم" و سپس از پامپئو درباره‌ یکی از مسائل مهم رسوایی اخیر مربوط به گفت‌وگوی تلفنی ماه ژوئیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با همتای اوکراینی‌اش سوال کرد؛ این موضوع در واقع مساله برکناری ماری یووانوویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین بود که روز جمعه برای نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا به ایراد شهادت پرداخت. در کنار آن نیز مساله‌ی استعفای مایکل مک‌کینلی، یک دستیار نزدیک پامپئو نیز مطرح شد. پامپئو در جواب گفت: شما برخی از حقایق اشتباه را در ذهن دارید و باید نسبت به مسائلی که آنها را حقیقت تلقی می‌کنید پیش از آنکه درباره‌ی آنها حرف بزنید محتاط باشید.

پامپئو در ادامه گفت:‌ چیزی که مهمتر است این است که من به شکلی فوق‌العاده به فعالیت‌هایم همراه با تیم خودم و دیگر رهبران ارشد در وزارت خارجه آمریکا به منظور تداوم کارکرد این نهاد و حفظ آن و فعالیت به عنوان نماینده کشور آمریکا افتخار می‌کنم.

پامپئو که در ادامه این مصاحبه‌  تحت فشار قرار گرفته بود، تکرار کرد که درباره‌ی مسائل مربوط به پرسنل صحبت نمی‌کند چرا که آن را مناسب نمی‌داند.

او گفت: من پرسش شما را ارج می‌نهم اما به آن پاسخ نمی‌دهم.

در ادامه این مصاحبه در حالی که ناخرسندی پامپئو از پرسش‌ها هر چه بیشتر آشکار می‌شد، آمونز از او یک سوال چالشی دیگر درباره‌ی این که آیا در سفر امسالش به ورشو پایتخت لهستان با رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ ملاقات داشته مطرح کرد.

در جریان تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ، جولیانی به عنوانی یکی از چهره‌های اصلی مربوط به رسوایی اوکراین مطرح شده و تلاش‌های او فراتر از یک مقام دولتی به منظور دامن زدن به تئوری‌های توطئه‌ درباره‌ ی اوکراین و قانع ساختن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دست زدن به تحقیق درباره‌ی اتهام فساد علیه پسر جوبایدن، زیر ذره بین قرار گرفته است.

اخیراً دو دستیار جولیانی از بابت اتهامات مالی مربوط به کمپین انتخاباتی دستگیر شدند؛ دستیارانی که گفته شده زاده شوروی سابق هستند. خود جولیانی نیز بر اساس گزارش‌ها از سوی دادستان‌های فدرال در منهتن آمریکا تحت تحقیقات قرار دارد. پامپئو در این مصاحبه سه بار تصمیم گرفت به پرسش‌های آمونز پاسخ ندهد و به جایش روایت‌های خود را مطرح کرد و مدعی شد، هدف از سفر او به ورشو صرفا موضوع مقابله با ایران بوده و پای هیچ موضوع دیگری نیز در میان نبوده است.

آمونز در پاسخ به او گفت: اما به نظر می‌رسد شما اصلاً نمی‌خواهید جواب من را بدهید.

این خبرنگار در ادامه درباره‌ی مساله‌ی پیامک‌های ردوبدل شده بین دیپلمات‌های آمریکایی که اخیرا به دست دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا رسیدند پرسید؛ پیامکهایی که نشان می‌دادند ترامپ مساله بهبود روابط آمریکا با اوکراین را مشروط به کمک این کشور به تحقیقات درباره‌ی جوبایدن نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا و پسرش هانتربایدن کرده است.

این خبرنگار پرسید: آیا شما خبر داشتید که این اتفاق در حال رخ دادن بوده است؟

پامپئو به او گفت: شما حقایقی اشتباه را در ذهن دارید. پامپئو که ظاهرا از کوره در رفته بود در ادامه خطاب به وی گفت: به نظر می‌سد شما وقتی این طور پرسشتان را مطرح می‌کنید ظاهراً دارید برای کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا کار می‌کنید.

پامپئو خطاب به او عنوان کرد: این یک اتفاق تاسف‌برانگیز است و واقعا کم‌لطفی در حق کارمندان و تیم حاضر در وزارت امور خارجه آمریکا است. تیم ما به شکلی فوق‌العاده بر کارش متمرکز بوده و ما خواستار روابطی خوب با اوکراین بودیم.

آمونز در ادامه این مصاحبه همچنین درباره‌ی موضوع وضعیت شمال سوریه، جایی که اخیرا به دستور ترامپ نظامیان آمریکایی از آن عقب نشینی کردند تا عملیاتی از جانب ترکیه در آنجا به اجرا در بیاید پرسید.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوال او درباره‌ی این که چه پاسخی به گله و شکایت‌های شهروندان اصالتاً کُرد آمریکا  و احساسشان مبنی بر خیانت دولت آمریکا به آنها دارد گفت: آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ فعالیت‌های عظیمی را برای حمایت از کُردها در مسیر سرنگون کردن داعش در مناطق عمدتا کُرد سوریه انجام داده است.

پامپئو در پاسخ به این که فکر می‌کند "به چه علت کُردهای ساکن اینجا در نشویل نگران هستند" گفت: مابه شکلی فوق العاده از آنها حمایت می‌کنیم و به حمایتمان از آنها ادامه می‌دهیم.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند