صبح پنج‌شنبه همایش سراسری و سومین مجمع عمومی خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای مجمع عمومی این تشکل صنفی در مجموعه باغ زیبا متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این همایش مصطفی کواکبیان رییس هیات مدیره خانه مطبوعاتT طی سخنانی با اشاره به حل مشکل تامین کاغذ مطبوعات از سوی دولت، از اقدامات انجام شده توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در این خصوص تقدیر کرد و گفت: اگر درایت آقای جهانگیری نبود شاید وضعیت کاغذ که امروز مقداری حالت ثبات پیدا کرده است بسیار بدتر از وضع فعلی بود.

وی همچنین با اشاره به تعداد اعضای خانه مطبوعات کشور، ادامه داد: خانه‌های مطبوعات در هر استان حضور دارند و نزدیک به ۶۰۰۰ نفر در سراسر کشور عضو این خانه هستند. به طور متوسط در هر استان ۲۰۰ نفر در این تشکل عضویت دارند.

رییس هیات مدیره خانه مطبوعات خاطر نشان کرد: اعضای این تشکل در یک فرآیند کاملا دموکراتیک و در جریان برگزاری یک انتخابات انتخاب می‌شوند. در هر استان خانه مطبوعات دارای هفت عضو هیات مدیره است و مجمع عمومی این نهاد صنفی نیز با ۲۱۰ نفر از سراسر کشور تشکیل می‌شود.

کواکبیان خاطر نشان کرد: در مدتی که خانه مطبوعات کشور فعالیت می‌کند زیرساخت‌های این تشکل فراهم شده و اساسنامه‌ای نیز با دقت و شمولیت بهتر تنظیم گردیده است. خانه مطبوعات واقعا یک تشکل صنفی است و اصلا مباحث سیاسی در آن دخالتی ندارد. در این تشکل از همه سلایق و طیف‌های فکری از روزنامه گرفته تا روزنامه مردسالاری گرفته تا روزنامه کیهان حضور دارند.

وی ادامه داد: خانه مطبوعات همچنین یک تشکل سراسری و واقعا غیردولتی است. ما هیچ وابستگی به دولت نداریم و فقط یک همکاری تعیین‌ شده‌ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم.

رییس هیات مدیره خانه مطبوعات در ادامه صحبت‌های خود با بیان این‌که در خانه مطبوعات همه صنوف دست‌اندرکار عرصه مطبوعات و اطلاع‌رسانی حضور دارند به بیان انتقاداتی از نحوه‌ی عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد در برخی استان‌ها پرداخت و اظهار کرد: براساس قانون و مقررات موجود ۱۶ وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه مطبوعات واگذار شده است، اما برخی استان‌ها هنوز این موضوعات را نپذیرفته است.

کواکبیان ادامه داد: شوراهای اطلاع‌رسانی برخی استان‌ها نیز همچنان نمایندگان خانه مطبوعات را در جلسات خود دعوت نمی‌کند که ما خواستار رسیدگی به این دو موضوع هستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تعیین یک ردیف بودجه برای خانه سینما، اظهار کرد: تقاضا می‌کنیم که خانه مطبوعات نیز مانند خانه سینما دارای یک ردیف بودجه‌ای مستقل شود.

وی همچنین گفت: این روزها درباره یک هیات منصفه مطبوعاتی صحبت می‌شود و باید نماینده‌ای از خانه مطبوعات نیز در این هیات منصفه حضور داشته باشند.

کواکبیان با تاکید بر لزوم توجه به مطبوعات از سوی دولت‌ها و حکومت‌ها خاطر نشان کرد: برای اثبات این‌که مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند، اگر دولت، نظام و حکومت بخواهند، می‌توانند روی خانه مطبوعات حساب کنند.

رییس هیات مدیره خانه مطبوعات در پایان با انتقاد از کم بودن حقوق دریافتی روزنامه‌نگاران در سطح کشور، اظهار کرد: در برخی استان‌ها خبرنگاران با حقوق ماهیانه ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان در ماه راضی به فعالیت هستند که من از این موضوع و از وضعیت معیشتی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران خجالت می‌کشم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند