جلسه هیات دولت امروز با حضور اصحاب رسانه در حیاط پاستور برگزار شد و وزرای دولت همچون چهارشنبه‌های هر هفته با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ دادند.

رئیس جمهور در جلسه امروز هیات دولت، با تأکید بر شکست توطئه آمریکا در فشار حداکثری علیه ملت بزرگ ایران، اظهار کرد: «امروز همه آمار، ارقام و روحیه مردم نشان می‌دهد که دوران اثرگذاری فشار حداکثری به پایان رسیده است؛ دنیا در برابر این ایستادگی ملت ایران، دچار اعجاب است؛ ۸۳ میلیون نفر مردم ایران دست به دست هم دادند و در برابر قدرت‌ها بویژه آمریکا و صهیونیسم ایستادگی کردند و امروز بهترین امنیت، شرایط و روحیه در کشور وجود دارد».

رئیس جمهور گفت که «البته مردم از لحاظ اقتصادی دچار مشکلاتی هستند که همه باید دست به دست هم داده و در راستای کاستن از مشکلات مردم تلاش کنیم».

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد که «متأسفانه هنوز در گوشه و کنار منطقه شعله‌هایی دیده می‌شود که گاهی این شعله در یمن و گاهی در نزدیکی مدیترانه و مرز‌های ترکیه و سوریه است».

وی بیان کرد که «دولت ترکیه نسبت به مرز‌های جنوبی خود نگرانی‌هایی دارد و حق آنهاست که این نگرانی‌شان برطرف شود، معتقدیم باید راه و شیوه درست در این مسیر انتخاب شود».

آقای روحانی با اشاره به ضرورت هوشیاری نسبت به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در ماه‌های آینده به عنوان یک حرکت بزرگ سیاسی در کشور، گفت: همه آنهایی که مسئول اجرا و نظارت هستند، باید کاری کنند که نشاط سیاسی مردم افزایش پیدا کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیروزی این جناح و یا آن جناح مهم نبوده، بلکه باید اجازه دهیم، ملت پیروز شود، تأکید کرد: باید بگذاریم همه جناح‌ها، احساس پیروزی کنند؛ باید به همه فرصت دهیم تا در این اجتماع شرکت کنند.

بخش عمده بدهی‌های شهرداری مربوط به حمل و نقل عمومی است

پس از برگزاری جلسه هیات دولت، پیروز حناچی شهردار تهران در جمع خبرنگاران حضور یافت و در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مراسم پیاده روی در تهران، اظهار کرد: «شهرداری تهران در مناطقی از میدان امام حسین (ع) تا شهرری که مراسم پیاده روی اربعین در آنجا صورت می‌گیرد، تمهیدات لازم را در نظر گرفته است.

حناچی تصریح کرد: اگر امروز شهرداری تهران بدهی دارد، بخش عمده‌ای از این بدهی‌ها مربوط به مترو و حمل و نقل عمومی است؛ بدهی‌های بانکی شهرداری تهران خیلی جنبه جاری ندارد، البته در دولت این مسئله طرح شده است البته از نگاه مردم موضوع آلودگی هوا و ترافیک اصلی‌ترین موضوع پایتخت است، پس این موضوع حاکمیتی است و بر این اساس شهرداری تهران در این حیطه نباید تنها باشد.

شهردار تهران بیان کرد: اگر تصمیمی برای تعطیلی بوستان مادران به دلیل حضور همسر وزیر امور خارجه اتخاذ شده، سلیقه‌ای بوده است و نه آقای ظریف و نه بنده طرفدار چنین تصمیماتی نیستیم. 

امسال تولید داخل یکی از اولویت‌های ماست

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن در جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: اگر تولیدکننده‌ای به مقدار نیاز کشور بتواند لوازم خانگی تولید کند ما در مقابل واردات سد می‌شویم حتی اگر تولیدکننده‌ای هم کمتر از نیاز تولید کند، از او حمایت خواهیم کرد.

او تاکید کرد: اگر تولیدکنندگان در تولید کالا‌ها خلافی انجام می‌دهند، باید به مراکز ذی‌ربط گفته شود و از سازمان حمایت تا معاونت‌های تخصصی ما آماده رسیدگی به این تخلفات را دارند و ما وظیفه داریم با متخلفان برخورد کنیم.

برای اصلاح نظام بانکی ضرب‌الاجل تعیین نشده است

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی به خبرنگاران گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار از ثبات نسبی فراهم شده است و برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیماست امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده ایم و برای کالا‌های وارداتی تعیین شده است و صادر کنندگان به ترتیب ارز‌ها را برمی گرداند.

همتی تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده و معرفی افرادی که ارز خود را به داخل نیاوردند به قوه قضائیه از ابزار‌های ما است، اما تا کنون همراهی آنها خوب بوده و امیدواریم از این هم بیشتر باشد.

او در مورد ادغام بانک‌های دولتی تصریح کرد: روند بسیار خوب است و فکر می‌کنم که برنامه‌ریزی کردیم تا پایان آذر آنها اقدامشان قطعی شود مراحل آرام دارد انجام می‌شود و بخش عمده‌ای از سهام آن‌ها توسط بانک سپه تملک شده است. دارایی‌ها ارزش گذاری می‌شوند و طبق همان تصمیم کمیته عالی راهبردی این مجموعه پیش می‌رود و به نظر یکی از کار‌های موفق و ماندگار در نظام بانکی خواهد بود.

منابع بودجه سال ۹۹ کمترین وابستگی به نفت را دارد

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با اشاره به ویژگی‌های بودجه سال آینده، گفت: آنچه در بودجه ۹۹ دیدیم هم در منابع و هم در مصارف بر اساس اصلاحاتی است که در اصلاح ساختار بودجه کشور لحاظ کردیم.

او افزود: منابع بودجه سال ۹۹ کمترین وابستگی به نفت را دارد، حتی می‌توانیم بگوییم بودجه سال جاری به نفت وابستگی ندارد و ریالی از بودجه نفت در بودجه جاری و هزینه‌ای صرف نخواهیم کرد.

امنیت منطقه با لشکرکشی به دست نمی‌آید/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران ادامه دارد

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که مسائل سوریه از طریق مذاکره حل شود و نیروهای خارجی که بدون هماهنگی با دولت این کشور داخل سوریه هستند، باید این کشور را ترک کنند.

او ادامه داد: نگرانی‌های ترکیه در مرزشان با سوریه را می‌دانیم، اما اینکه بخواهند با لشکرکشی امنیت به دست بیاوردند، این به ضرر منطقه است و امنیت به وجود نمی‌آید. منطقه نیازمند آرامش است، بحران یمن طولانی شده و عملا مسلمان کشی است. موضع ایران از روز اول این بوده که باید تلاش کنیم که آتش بس شود و مذاکره برای صلح به وجود بیاید.

واعظی درباره معرفی وزیر برای وزارت بازرگانی گفت: وقتی تصمیمی در مورد یک وزارتخانه گرفته می‌شود بر روی کار و مدیران و کارکنان آنها تاثیر می‌گذارد، انتظار داشتیم شورای نگهبان هفته گذشته با اولویت و فوریت این طرح را در دستور قرار می‌داد و بررسی می‌کرد که نوبت به بررسی آن نرسید، از جلسه امروز شورای نگهبان خبر ندارم، اما در صورت تایید و ابلاغ، بلافاصله ما نیز اقدام می‌کنیم.

۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن تا پایان سال عملیاتی می‌شود

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص روند اجرایی طرح اقدام ملی مسکن اظهار کرد: طرح اقدام ملی در یک مسیر طبیعی و رو به رشد قرار دارد و در استان‌های مختلف در حال پیگیری است.

او افزود: ان‌شاالله تا پایان سال، هر ۴۰۰ هزار واحد را عملیاتی خواهیم کرد. با این تاکید که تا پایان سال ۱۳۹۹ این طرح‌ها به پایان برسند.

اسلامی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای کمک به مستاجران اظهار کرد: نکته حائز اهمیت در خصوص بحث مستاجران این است که مالکان مراعات مستاجران را بکنند و این رابطه به صورت متقابل باشد.

شبکه جامع نظام مالیاتی را برقرار می‌کنیم

فرهاد دژپسند  وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره شناسایی فراریان مالیاتی گفت: بعضی مواقع مالیات معوق را به عنوان فرار مالیاتی در نظر می‌گیرند که این موضوع به‌هیچ وجه درست نیست.

دژپسند با اشاره به تلاش‌ها برای شناسایی فرار مالیاتی اظهار کرد: برای آنکه با فراریان مالیاتی مقابله کرده و آنها را در شناسایی کنیم، باید ابزار موثر این کار را داشته باشیم. یکی از مهم‌ترین این ابزار‌ها برای این کار، الکترونیکی کردن امور است که خوشبختانه تصویب قانون صندوق‌های مکانیزه به این امر کمک می‌کند.

اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه

علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره احیای دریاچه ارومیه گفت: امروز پیرامون چند جلسه در دولت بحث شد، ۳۶۰ میلیارد تومان اعتبار به تفکیک ۲۳۲ میلیارد تومان برای اعتبارات هزینه‌ای و ۱٢٨ میلیارد تومان تملک و دارایی برای استان‌های خوزستان، لرستان، کرمانشاه چهارمحال و بختیاری، فارس، مازندران و گلستان برای طرح‌های آبی تصویب شد.

او افزود: همچنین اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان برای تملک و دارایی برای زهکشی دشت گمیشان در اختیار وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو قرار گرفت و هر دو وزارتخانه مجری این مصوبات هستند.

اجرای قانون ششم توسعه با کمبود منابع مواجه است

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیئت دولت، در جمع خبرنگاران درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: این مساله حق طبیعی بازنشستگان است و هیچ تردیدی در این نیست، اما این کار مستلزم تامین منابع است. برای اجرای قانون برنامه ششم توسعه ما در سازمان تامین اجتماعی با کمبود منابع جهت حل این مشکل مواجه هستیم، امیدواریم با کمک دولت نسبت به حل این مشکل اقدام کنیم و تا پایان سال اقداماتی را در جهت بهبود وضعیت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که از صندوق تامین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند انجام دهیم و بتوانیم کاری کنیم که در بودجه ۹۹ برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پیش‌بینی‌های لازم به عمل بیاید.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند