تسنیم  به نقل از خبرگزاری «تاس» نوشت: "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران بعید ندانست که تحقق اظهارات "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا درباره خروج نظامیان این کشور از مناطق عملیاتی ترکیه در شمال شرق سوریه تحقق پیدا نکند.

وی گفت: «واقعیت این است که ترامپ بارها وعده داده که نظامیان آمریکایی را از سوریه یا دیگر کشور ها خارج می‌کند، ولی این اظهارات هنوز جامه عمل نپوشیده است. بعید نیست که ما در رابطه با سخنان اخیر رئیس جمهوری آمریکا نیز با سرنوشت مشابهی مواجه شویم.»

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که اقدامات ایالات متحده در سوریه نشان دهنده بی کفایتی مقامات واشنگتن است. وی افزود: «اینکه آنها سخنان متضادی در این باره می‌گویند نشان دهنده آن است که همتایان آمریکایی ما کفایت لازم برای حل و فصل مشکلات در سوریه را ندارند. این مسئله برای من دیگر ثابت شده است. ما بارها خواستار پایان یافتن اشغال غیرقانونی منطقه التنف شده‌ایم. ولی شاهد هستیم که عملاً آنها با ایجاد یک پایگاه نظامی در آنجا، منطقه‌ای به وسعت ۵۵ کیلومتر از خاک سوریه که منطقه بزرگی است را به اشغال خود در آورده‌اند. منطقه‌ای که افراد بسیار بدی، ازجمله تروریست‌ها، افراط گرایان و کسانی که پناهجویان سوری ساکن اردوگاه الرکبان را مورد آزار و اذیت قرار می دهند، در آنجا جمع شده‌اند. آمریکایی ها بارها وعده‌های خود را نقض کرده‌اند از جمله آخرین وعده خود درباره بستن کامل این منطقه را نقض کرده‌اند.»

آمریکا بازی بسیار خطرناکی را با کردهای سوریه در پیش گرفته است

سرگئی لاوروف همچنین هشدار داد که برخوردهای ضدونقیض آمریکا با مسئله کردها می تواند کل منطقه خاورمیانه را با چالش مواجه کند و لازم است تا از این مسئله اجتناب شود. وی توضیح داد: «آمریکایی‌ها باید درک کنند که روندی که آنها طی چند سال اخیر در مناطق شمال شرق سوریه در پیش گرفته‌اند، مستقیماً نقض کننده درخواست قطعنامه شورای امنیت درباره احترام به تمامیت ارضی و استقلال سوریه است. آمریکایی‌ها در آنجا ساختارهای شبه دولتی ایجاد کرده و امکان موجودیت آنها را تامین کرده‌اند و فعالانه موضوعات موردعلاقه کردها را در آنجا پیش می برند که باعث اعتراض قبایل عرب زبانی شده که بطور مرسوم در این مناطق زندگی می کنند.»

 وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «این بازی بسیار خطرناکی است. روزی که به عراق سفر کرده بودم در گفت‌وگو با رهبران اقلیم کردستان عراق متقاعد شدم که آن‌ها بسیار نگران آن هستند که این اقدامات آمریکا ممکن است کل منطقه خاورمیانه را بهم بریزد و لازم است تا به هر قیمتی از این مسئله اجتناب شود و من امیدوارم که آنها حرف ما را شنیده و عملاً در سیاست‌های متناقض و بدون در نظر گرفتن عواقب آن، تجدید نظر جدی کنند.»

وعده وزیر خارجه ترکیه به لاوروف درباره احترام گذاشتن به تمامیت ارضی سوریه

لاوروف همچنین یادآور شد که در جریان مذاکرات تلفنی روز سه شنبه خود با "مولود چاووش‌اوغلو"،  وزیر خارجه ترکیه همتای ترکیه‌ای به وی اطمینان داده و قاطعانه و بدون ابهام تایید کرده که طرف ترکیه‌ای به استقلال و تمامیت ارضی سوریه احترام می گذارد و در جریان تمامی عملیات خود این مسئله را در نظر می گیرد که هدف نهایی تلاش‌های ما از جمله برقراری تمامیت ارضی کامل کشور سوریه است.

وی افزود: «مسلماً ما دائماً روند اوضاع را زیر نظر داشته و اطلاعات در این باره به ما داده می شود.» به گفته وی، مقامات مسکو بر این عقیده هستند که مشکلات در شمال شرق سوریه به طور قطع باید از طریق گفت‌وگو بین مقامات دمشق و نمایندگان جامعه کردهای منطقه حل و فصل شود و طرف روسی در این رابطه تماس‌های دائمی با کردهای سوری و مقامات دمشق برای تامین امنیت مناطق برقررا کرده است

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند