فالح فیاض روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری با هشدار نسبت به دست های که قصد ضربه زدن به نظام سیاسی و روند دموکراتیک در عراق را دارد گفت که ما تظاهرکنندگان را متهم به  ضدیت با نظام نمی کنیم اما دست هایی پشت سر برخی نفوذی ها بود که چنین هدفی داشتند. 

رییس سازمان الحشد الشعبی گفت: کشته شدن شهروندان عراقی واقعا دردناک است و ما کسانی که دنبال ضربه زدن و آسیب رساندن به کشور بودند را قصاص خواهیم کرد. 

وی تاکید کرد: تظاهرکنندگان را متهم به ضدیت با نظام نمی کنیم اما برخی طرف های پشت  گروهی  از نفوذی ها بودند که برای  ما شناخته شده هستند و با آنها در چارچوب قانون برخورد خواهیم کرد. 

فیاض به داخلی یا خارجی بودن این طرف ها اشاره نکرد اما تاکید کرد: به کسی اجازه نمی دهیم امنیت عراق را متزلزل و یا خون جوانان مرا را پایمال کند. 

بغداد و سپس بسیاری از استان های جنوبی و مرکزی عراق از سه شنبه گذشته به مدت چند روز صحنه اعتراضات بعضا همراه با درگیری، تخریب و خونریزی بود که بر اساس آمار رسمی طی آن  ۱۰۴ نفر از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی کشته و شش هزار  تن دیگر زخمی شده اند. 

دولت ضمن تشکیل کمیته تحقیق در خصوص علل و عوامل به خشونت کشیده شدن اعتراضات و عوامل  قتل تظاهرکنندگان و نیروهای  امنیتی  از  جمله تک تیراندازانی که گفته می شود از ساختمان های مجاور اقدام به شلیک مستقیم به افراد می کردند، همچنین به همراه پارلمان بسته های اصلاحی را  برای تحقق خواسته های معترضان و بهبود وضعیت معیشتی و شغلی قشرهای مختلف جامعه در نظر گرفته است و تاکنون نشست های مختلفی  با نمایندگان تظاهرکنندگان  و نیز جلسات درون حاکمیتی برای پیشبرد این اهداف برگزار کرده است. 

با این حال برخی ائتلاف های سیاسی از  جمله جریان صدر به رهبری  سید مقتدا صدر و النصر به رهبری حیدرالعبادی نخست وزیر سابق همچنان خواستار استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام بدلیل آنچه ناتوانی عبدالمهدی در اداره کشور می خوانند، شده اند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند