موسسه رتبه‌بندی " اس اند پی" در گزارش جدید خود از اقتصاد چین با اشاره به باقی ماندن سطح تولیدات ناخالص داخلی این کشور در سطح بالاتر از میزان انتظار، رتبه اعتباری این کشور را به " A+" ارتقا داد.

این موسسه در گزارش خود با اعلام این‌که رتبه اعتباری این کشور در کوتاه مدت نیز بهبود یافته است، نرخ رشد اقتصادی چین در سه سال‌اینده را بالای پنج درصد پیش‌بینی کرد و افزود که با توجه به روند مثبت کاهش کسری بودجه، انتظار می‌رود عملکرد مثبت اقتصاد چین تا چهار سال ‌آینده نیز ادامه داشته باشد.

با این حال اس اند پی با هشدار نسبت به پیامدهای جنگ تجاری با امریکا هشدار داده است که تداوم اختلافات پکن و واشنگتن می‌تواند رشد اقتصادی هر دو طرف را کاهش دهد. جنگ تجاری بین دو اقتصاد نخست جهان باعث افزایش ریسک های موجود بر سر راه اقتصاد جهانی نیز خواهد شد و دامنه آن با توجه به شدت درگیری و کشیده شدن آن به محدوده سرمایه گذاری احتمالا فراتر از محدوده دو کشور خواهد بود.

موسسه اس اند پی هم چنین اعلام کرده است که امید کمی برای حل و فصل مناقشات تجاری بین امریکا و چین در کوتاه مدت وجود دارد و این بدان معناست که دراینده، رشد بخش تولید و جذب سرمایه خارجی در صنایع صادرات محور چین با کاهش محسوس مواجه خواهند شد. از سوی دیگر محدودیت های اعمال شده از طرف آمریکا برای انتقال فناوری های نوین به چین می‌تواند بر روی رشد اقتصادی این کشور تاثیر بگذارد و به همین دلیل لازم است مسئولان چینی با اصلاحات ساختاری بیشتر، بنیان های اقتصادی خود را تقویت کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند