به گزارش تی.آر.تی، «فواد اوکتای»، معاون رئیس جمهور ترکیه در سخنانی با اشاره به تحولات جاری در شمال سوریه، اظهار داشت که کشورش هیچ تهدیدی را نخواهد پذیرفت.

فواد اوکتای که در مراسم آغاز سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ در دانشگاه غازی آنکارا سخنرانی داشت، همچنین با تاکید بر اینکه ۳۷۰ هزار پناهجو از ترکیه به طور داوطلبانه به مناطق امن در عفرین بازگشته‌اند، افزود: اکنون نوبت به تشکیل منطقه امن در شرق فرات رسیده است.

معاون اردوغان در عین حال در سخنان خود هشدار داد که کشورش حدود گروه‌هایی را که او تروریستی نامید، مشخص کرده و امکان بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوری را نیز فراهم خواهد کرد.

اوکتای همچنین با اشاره به جامعه بین‌المللی، افزود: ترکیه کشوری نیست که زیر بار تهدید برود. اگر موضوع امنیت ترکیه مطرح باشد، ترکیه مسیرش را تعیین می‌کند و تحت هیچ شرایطی اجازه تشکیل دولت ترور در مرزهایش را هرگز نخواهد داد. 

گفتنی است رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته اعلام کرد آنکارا عملیات هوایی و زمینی در شرق فرات در سوریه را اجرایی خواهد کرد و این اقدام به زودی آغاز خواهد شد.

در همین حال کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای آمریکایی هرگز از عملیات ترکیه در شمال سوریه حمایت نخواهند کرد و در آن مشارکت نیز نخواهند داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند