رویترز گزارش داد، وزارت بازرگانی آمریکا روز دوشنبه (به وقت واشنگتن) اعلام کرد که ۲۸ سازمان و شرکت امنیتی دولتی چین از جمله شرکت تجسسی ویدیویی «هیک‌ویژن» به دلیل نقض حقوق بشر از سوی پکن در استان سین‌کیانگ وارد فهرست سیاه تجاری واشنگتن شد.

 

براساس این گزارش، اداره امنیت عمومی حکومت خلق  اویغور منطقه خودمختار سین‌کیانگ، ۱۹ نهاد وابسته به حکومت محلی این منطقه و هشت شرکت دیگر در این فهرست قرار گرفته‌اند.

نام برخی از شرکت‌های مشهور هوش مصنوعی چین از جمله گروه "سنس‌تایم" (SenseTime)، "مگوی‌تکنولوژی" و "ژجیانگ‌داهو" نیز در این فهرست دیده می‌شود.

شرکت مگوی در تابستان سال جاری سهام خود را عرضه کرد که طی آن 500 میلیون دلار سهام فروخت. شرکت سنس‌تایم نیز که یکی از ارزشمندترین شرکت‌های هوش مصنوعی در جهان به شمار می‌رود، سال گذشته در اقدامی برای افزایش سرمایه این شرکت، ظرف دو ماه توانست ۶۲۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

آمریکا چین را متهم به سرکوب، دستگیری خودسرانه جمعی و جاسوسی از شهروندان اویغور، قزاق و دیگر اقلیت‌های مسلمان ساکن استان سین‌کیانگ در غرب این کشور می‌کند و مدعی است که این شرکت‌ها در این اقدامات با پکن همکاری کرده‌اند.

"وانگ یی" وزیر امور خارجه چین اوایل ماه جاری در کمیسیون روابط آمریکا و چین که در نیویورک برگزار شد، به مسایل مربوط به «شین جیانگ» پرداخت و گفت: در سال های اخیر دولت منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ رشته تدابیر پیشگیرانه ضد تروریستی اتخاذ کرده است؛ این کاملا از امور داخلی چین است، اما برخی مخالفان چین از روی عمد این اقدامات را لکه دار و سرزنش می کنند. اما نهایتاً حقیقت چیست.

وانگ یی ادامه داد: حقیقت این است که دولت چین همواره به ثبات و توسعه، مذهب و فرهنگ شین جیانگ اهمیت داده است میزان کل اقتصاد منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ ظرف ۶۴ سال پس از تاسیس آن ۲۰۰ برابر افزایش یافته، صدها هزار نفر از فقر و تهیدستی رها شده اند در حال حاضر در شین جیانگ بیش از ۲۸ هزار مکان مذهبی و حدود ۳۰ هزار روحانی وجود دارد که این دو رقم نسبت به چند دهه گذشته ۱۰ برابر شده است در حال حاضر به ازا هر ۵۳۰ مسلمان در شین جیانگ یک مسجد وجود دارد که این نسبت از بسیاری کشورهای اسلامی بالاتر است.

وزیر امور خارجه چین خاطر نشان کرد: اقدامات پیشگیرانه ضد تروریستی که شین جیانگ طبق قانون اتخاذ شده و نه تنها مطابق قانون چین، بلکه همخوان با ایده مشترک جامعه جهانی است هر گونه افترا و تهمت علیه شین جیانگ اصلا موفق نخواهد شد.

وی افزود: چندی پیش ۵۰ کشور طی نامه ای با امضا مشترک به رییس شورای مدیریتی حقوق بشر سازمان ملل موضع خود را در پشتیبانی از چین در مساله شین جیانگ بیان و خاطر نشان کردند اقدامات چین در شین جیانگ مانند تاسیس مراکز آموزش مهارت حرفه ای به طور موثر از افراط گرایی و تروریسم جلوگیری و حقوق اساسی بشر را تضمین کرده است در میان این کشورها حدود ۳۰ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی هستند.

واشنگتن و پکن همچنین درگیر جنگی تجاری هستند که از اعمال تعرفه بر واردات محصولات از چین توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا آغاز شد و با گذشت بیش از یک سال و نیم هنوز ادامه دارد. دو طرف همچنین برای رفع اختلاف‌های تجاری در حال مذاکره هستند.

از آغاز مذاکرات تجاری چین و آمریکا از فوریه سال ۲۰۱۸ (بهمن ۹۶) به این سو، دو کشور در ۱۲ نشست دو جانبه درباره اکثر مسایل مورد اختلاف به توافق رسیدند اما مذاکرات بارها به خاطر عهدشکنی آمریکا دچار فراز و نشیب شد.

دوازدهمین و تازه ترین دور مذاکرات تجاری دو کشور روزهای ۹ و ۱۰ مرداد سال جاری بدون نتیجه در شانگهای برگزار شد بعد از این مذاکرات بود که آمریکا تصمیم گرفت بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین و پکن هم بر ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه جدید اعمال کنند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند