ترامپ بار دیگر غوغا کرد. سیاستمدران آمریکایی را به جان هم انداخت و حتی صدای نیکی هیلی را هم در آورد. فیل و الاغ توئیت هایی عصبانی خود را روانه رئیس جمهور آمریکا کردند.

رئیس جمهور آمریکا یک چرتکه انداخت و سپس یک رشته توئیت روانه دنیای مجازی کرد. شبکه ای که این روزها حکم شیپور جنگ و صلح تاریخ کهن را دارد. اینبار شیپور ترامپ نه جنگ بود نه صلح! بلکه در اقدامی نادر که در تاریخ  ایالات متحده بی سابقه است از یک بازی مهم خود را عقب کشید. یک بازی استراتژیک در قلب خاورمیانه. بازی خانمان سوزی که از ۷ سال پیش این کشور را به کوره ای تبدیل کرد که هر کشوری با کشور دیگر مشکل داشت در آنجا تسویه حساب می کرد. اما با ورود ایران و روسیه ورق برگشت. تروریست های سوری گروه به گروه قلع و قمع شدند، برخی از این گروه ها حتی در همان اوایل جنگ منحل شدند و به گروه های دیگر پیوستند.

مشاوره نظامی ایران و تقویت محور مقاوت و پشتیبانی هوایی روسیه در سال ۲۰۱۵ شرایط را به نفع دولت مشروع این کشور  برگرداند و از لوث تروریست ها پاکسازی شد. کشورهای منطقه حتی برخی از کشورهای اروپا تمایل خود را بار دیگر برای همکاری اقتصادی با دولت بشار اسد ابراز کردند.

پس از این اتفاقات در همان سال ۲۰۱۵ روسیه، ایران و سوریه نشستی را با عنوان صلح سوریه موسوم به مذاکرات آستانه آغاز کردند که در میانه های راه ترکیه نیز به آنها پیوست. این نشست در راستای بازنویسی قانون اساسی سوریه بود. در سال ۲۰۱۶ ترامپ سکان کاخ سفید را به دست گرفت. سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که امریکا قصد دارد از سوریه خارج شود. این مساله یکی از بحث های مورد مناقشه جیمز متیس رئیس وقت پنتاگون با ترامپ بود که در نهایت در سال ۲۰۱۸ به استعفای او منجر شد.

این خلاصه ای بود از وضعیت سوریه از سال ۲۰۱۱ تا امروز که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توئیت های خود رسما خروج از نقطه صفر مرزی سوریه را تایید کرد.

ترامپ در توئیت های خود مدعی شد که داعش را او از بین برده است و حالا دیگر در سوریه کاری ندارد. ترامپ در توئیتی دیگر ترکیه را نیز تهدید کرد و گفت اگر به کردها حمله کنید اقتصاد کشورتان را نابود می کنم.

او در توئیتی دیگر عنوان کرده است که من طالب جنگ نیستم چون هزینه دارد. البته کردها هزینه آن را داده اند. اما دیگر نیاز به جنگ نیست و من نیروهای خود را از آنجا خارج خواهم کرد.

البته منظور ترامپ تنها از منطقه تل ابیض و رای العین است  و نظامیان در شمال سوریه و شرق این کشور همچنان حضور دارند.

توئیت ترامپ چه بود که خشم آمریکایی ها را به شدت تحریک کرد؟

رئیس جمهور آمریکا در یک رشته توئیت سیاستگذاران آمریکا به شدت خشمگین کرد، همان ساعات اولیه واکنش ها تند و عصبی روانه او شد. اما توئیتی که مورد توجه قرار گرفت این بود که رئیس جمهور آمریکا رسما سوریه را به محور مقاومت تقدیم کرد! او نوشت:

«حالا ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کردها باید شرایط جدید را مشخص کنند و آنچه می‌خواهند با اسراء عمل کنند. همه آنها از داعش متنفرند و ما ۷ هزار مایل دورتر هستیم و اگر نزدیک ما بیایند، آنها را دوباره خرد خواهیم کرد.»

گویا ترامپ فریاد زده است که این شما و سوریه، ارزانی خودتان! تروریست ها برای خودتان ! اسراء هم برای خودتان!

رئیس جمهور آمریکا می گوید خودتان شرایط را مشخص کنید، شاید ترامپ به زد و بندی اشاره می کند که ما در جریان آن نیستیم . به مذاکرات تلفنی با پوتین و اردوغان بر سر مساله سوریه، هرچه که هست این توئیت باب میل جنگ طلبان آمریکا و نتانیاهو نبود.

ترامپ نادانسته یا دانسته امشب پیروزی محور مقاومت را اعلام کرد. رئیس جمهور آمریکا پذیرفت که وزیر خارجه ایران وقتی می گوید منطقه برای ماست و شما جایی ندارید یعنی چه؟

امروز پیام محمدجواد ظریف به دنیا و متحدان منطقه ای آمریکا ثابت شد که ایالات متحده امنیت را برای شما به ارمغان نمی آورد. شاید امروز توئیت های ترامپ تلنگری بود به عرب های خلیج فارس، که روی آمریکا حسابی باز نکنند.

در هفته های گذشته آمریکا در مساله آرامکو رسما پشت سعودی را خالی کرد و امروز دست کردهای سوری را در حنا گذاشت. حتی در مساله حملات اسرائیل به پایگاه های حشد الشعبی خود را کنار کشید. درباره عملیات نصر من الله سکوت اختیار کرد و حتی موضعی نگرفت. او حتی به پاکستان هم رحم نکرد و کمک های آمریکا به این کشور را قطع کرد. در مساله اسرای داعشی اروپا را بار دیگر تنها گذاشت. همانطور که در مساله برجام و مذاکره با ایران اروپا را تحقیر کرد. آیا باز هم کشورهای خلیج فارس روی آمریکا حساب باز خواهند کرد؟

وقت آن است که گفتگوهای منطقه ای بیشتر از هر زمان دیگر جدی گرفته شود . تصمیم ترامپ یک اقدام تاریخی است که در دولت های بعدی ایالات متحده قطعا اتفاق نخواهد افتاد.

سعودی با پایان جنگ یمن و پذیرش صلح، شانس بازگشت امنیت به منطقه،  ارامش و ثبات را بالا خواهد برد. همچنین طرح رئیس جمهور«ائتلاف امید و امنیت هرمز» می تواند راهشگای این بحران منطقه ای شود.

ترامپ در توئیت های خود اذعان کرد که ما هزاران مایل دور هستیم! اما ایران، روسیه و سوریه در حال نوشتن قانون اساسی برای دولت بشار اسد! و ترکیه به دنبال سودای امپراطوری عثمانی! و عبدالمهدی به دنبال آشتی ریاض و تهران و پایان جنگ یمن!

ترامپ خواب را برای آمریکایی ها حرام کرد...

 

این مطلب برایم مفید است
73 نفر این پست را پسندیده اند