حریری روز دوشنبه  در گفت و گو با خبرگزاری امارات،  با اتهام زنی به حزب الله لبنان مدعی شدکه  یکی از طرف های سیاسی  دولت لبنان تصمیم دولت مبنی بر خودداری از دخالت در درگیری های خارجی  یا  امور داخلی کشورهای عربی را نقض می‌کند.

لبنان با اقدام خصمانه علیه کشورهای عربی خلیج فارس مخالف است

حریری گفت: به عنوان نخست وزیر لبنان هرگونه ورود کشورم به کشمکش های موجود در اطرافمان را رد و تاکید می‌کنم، دولت لبنان با دخالت یا مشارکت در هرگونه فعالیت خصمانه هر سازمانی علیه کشورهای عرب حوزه خلیج "فارس" مخالف است.

وی مدعی شد که لازم است انگشت اتهام به سمت حزب الله به عنوان بخشی از ساختار منطقه ای و نه یکی از طرف های دولت لبنان نشانه رود. لبنان بخش جدایی ناپذیر جهان عرب بوده  و به طور کلی، ثبات آن به ویژه در سطح سیاسی و اقتصادی با ثبات و امنیت جهان عرب گره خورده است.

حریری با نادیده گرفتن پنج سال جنگ و کشتار عربستان علیه مردم یمن، حمله پهپادی علیه تاسیسات نفتی عربستان را "گامی جسورانه" برشمرد و ادعا کرد که  این گام خلیج "فارس" را به سمت انفجار قریب الوقوع سوق داد و سبب افزایش تنش در سطح منطقه شد.

نخست وزیر لبنان همچنین از حکام  سعودی و نوع برخورد آنها با پرونده حملات پهپادی یمنی ها به تاسیسات نفتی عربستان، تمجید و پیشنهاد کرد برای حل بحران باید یک راه حل فراگیر و گفت و گو را در پیش گرفت.

حریری همچنین از جامعه بین المللی خواست تا در قبال آنچه آن را "دخالت در امور داخلی کشورهای عربی" خواند، مسئولیت پذیر باشد.

این اظهارات حریری در حالی است که روزنامه "الاخبار"  لبنان به نقل از یک وزیر لبنانی سفر او را به مثابه "گدایی" از کشورهایی دانست که بدون پیش شرط سیاسی هیچ کمکی به لبنان نمی کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند