وستنیک قفقاز گزارش داد، شانزدهمین اجلاس سالانه باشگاه مباحثه بین المللی والدای از ۳۰ سپتامبر تا ۳ اکتبر ۲۰۱۹ (۸-۱۱ مهر) با حضور ۱۴۳ کارشناس از ۳۷ کشور از انگلیس تا کره جنوبی در سوچی روسیه برگزار شد. موضوع نشست امسال "طلوع شرق و ساختار سیاسی جهان" بود. این انجمن اوج برنامه کاری سالانه این باشگاه بود که شامل یکسری جلسات بازدید، فرمت‌های مباحثه مدرن و رویدادهای اختصاصی در جهت شرقی بود. در راس امور سؤالاتی درباره تأثیر شرق بر نظم جهانی، چگونگی تغییر جهان، نقش رو به رشد آسیا در آن و جهان بینی و ساختار متفاوتی که به معرض نمایش گذاشته شده است، قرار داشت.

در ذیل به خلاصه دیدار روسای جمهور دو کشور روسیه و آذربایجان که در حاشیه این نشست سالانه با یکدیدگر دیدار و گفتگو داشتند، می‌پردازیم.

رئیس جمهوری روسیه در دیدار با الهام علی‌اف اظهار داشت: "در ابتدای دیدارمان می‌خواهم بگویم که از دیدن شما بسیار خوشحالم. ما مدت زیادی بود که ملاقات نداشتیم." وی اظهار داشت: با وجود توقف دیدارها و تماس‌های شخصی ما، "روابط بین کشورهای ما همچنان در حال پیشرفت بوده است."

رئیس دولت روسیه گفت که روابط تجاری و اقتصادی دو کشور در حال تقویت بوده، به طوری که سال گذشته گردش مالی تجاری ما ۲.۵ میلیارد دلار بود. وی گفت: "ما چشم اندازهای خوبی در این زمینه داریم، منظور برنامه‌هایی است که ایده آن تا حد زیادی از جانب رئیس جمهور آذربایجان مطرح شده است." رئیس جمهور گفت، روسیه نیز به نوبه خود، تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا از اجرای این "پروژه‌های بزرگ" اطمینان حاصل کند. وی گفت که کمیسیون بین دولتی کاملاً به خوبی فعالیت می‌کند.

پوتین گفت: "نیاز به تبادل اطلاعات در مورد چگونگی روابط ما در مناطق دیگر نیز وجود دارد."

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با تشکر از وی، خاطرنشان کرد: برای او افتخار بزرگی بود که در باشگاه والدای شرکت کند، که "مهمترین سکوی بین‌المللی برای بحث در مورد مسائل روز نظم نوین جهانی است".

رئیس جمهور آذربایجان همچنین به پویایی مثبت در حوزه تجارت و اقتصادی اشاره کرد. وی گفت که گردش مالی هم در سال گذشته و هم امسال در حال رشد بوده است. الهام علی‌اف گفت: "طبق اطلاعات ما، تا ماه آگوست بیش از ۲۰٪ رشد داشته است." وی گفت: "اجرای نقشه راه‌هایی که ما با شما تصویب کرده‌ایم در نهایت منجر به تعامل نزدیک، ادغام و همکاری در همه زمینه‌ها خواهد شد."

الهام علی‌اف تأکید کرد: برای آذربایجان، روسیه یک شریک مهم، دوست و یک همسایه خوب است. وی اطمینان داد: "ما برای این رابطه ارزش بسیاری قائل هستیم."

رئیس جمهور آذربایجان ابراز اطمینان کرد: "بحث امروز سهم بسزایی در توسعه بیشتر روابط ما خواهد داشت."

رئیس جمهور آذربایجان در جلسه علنی شانزدهمین نشست سالانه باشگاه بحث و گفتگوی بین‌المللی والدای در سوچی گفت روابط بین روسیه و جمهوری آذربایجان از اهمیت استراتژیک برخوردار است.

الهام علی‌اف خاطرنشان کرد که جمهوری آذربایجان با کمال میل فعالیت‌های باشگاه والدی را دنبال می‌کند، "که به یکی از مهمترین مکان‌های بین المللی تبدیل شده است که در آن موضوعات روز دنیای مدرن مورد بحث قرار گرفته و توصیه‌هایی برای تعمیق همکاری ارائه می‌شود." همچنین، رئیس جمهور آذربایجان با ارزیابی اوضاع بین المللی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود ارائه داد، ابراز همبستگی کرد.

وی گفت: "من با علاقه زیادی به سخنان ولادیمیر ولادیمیرویچ گوش کردم. من در همه موارد با او موافقم. تنها چیزی که وی در صحبت‌های خود به آن اشاره نکرد، صحبت از وضعیتی است که در اواخر هزاره در روسیه شکل گرفت، عامل اصلی آن که روسیه با افتخار از دشوارترین این امتحانات موفق بیرون آمد، ولادیمیر پوتین است. این یک واقعیت است و همه باید آن را بدانند. به لطف شجاعت، عزم، خرد، وطن پرستی او بود که روسیه از سخت‌ترین امتحانات پیروز بیرون آمد و امروز یک قدرت جهانی پیشرو است. "

الهام علی‌اف با بیان این مطلب که بانک‌های روسی در صنعتی سازی به این جمهوری کمک کرده، و اعتبار آنها برای پروژه‌هایی در بخش واقعی اقتصاد آذربایجان نزدیک به یک میلیارد دلار می‌باشد، گفت: "روند مثبتی در توسعه تجارت و روابط اقتصادی وجود دارد. ما هر ساله گردش مالی خود را افزایش داده‌ایم، سال گذشته ما رشد ۲۰٪ داشته‌ایم. امسال حتی بیشتر نیز خواهد بود. شناسایی مناطق اولویت همکاری در چهارچوب ۵ نقشه راه ما قرار دارد، که بدون شک منجر به افزایش بیشتر روابط تجاری خواهد شد. حدود ۷۰۰ شرکت با سرمایه روسیه در جمهوری آذربایجان فعالیت می‌کنند. سرمایه گذاری‌های آذربایجان نیز در روسیه بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار بوده، و سرمایه گذاری روسیه در جمهوری آذربایجان به ۴.۶ میلیارد دلار می‌رسد."

وی ادامه داد: "همکاری‌های نظامی و فنی دو کشور به طور جدی در حال توسعه است. امروز توافق کردیم که به کار خود در این جهت ادامه دهیم، با وجود این که تنها قراردادهای منعقد شده بین ما در زمینه خرید تجهیزات روسی ۵ میلیارد دلار است، که ۳ میلیارد دلار از آن قبلاً محقق شده است. ما قصد داریم تا کار خود را در این راستا ادامه دهیم. "

وی گفت: "یکی از زمینه‌های مهم همکاری ما در بخش حمل و نقل است. در سال ۲۰۱۸ ، در کوریدور شمال - جنوب ترافیک حمل و نقل کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸ برابر بیشتر بوده است. حجم آن هنوز هم زیاد نیست، اما پویایی چشمگیری دارد. من همچنین می‌خواهم به کوریدور راه اندازی شده "شمال غربی" اشاره کنم، که محموله‌ها از روسیه از طریق قلمرو آذربایجان نه تنها به جنوب، بلکه در جهت غرب نیز ارسال می‌شود، عمدتاً به این دلیل است که ما در مورد سیاست‌های تعرفه‌ای توافق کرده‌ایم و به همین دلیل اخیراً سرمایه گذاری‌های کلانی در بخش زیرساخت‌های حمل و نقلی مدرن جمهوری آذربایجان انجام شده است ".

به گفته وی: "تنها یک شاخص از روابط ما به وضوح نشان دهنده روح و ماهیت روابط نه تنها بین کشورها بلکه بین مردم ماست: سال گذشته ۸۸۰ هزار روس از جمهوری آذربایجان بازدید کردند. امسال تعداد آنها بیشتر نیز بوده است. و همه می‌دانیم که گردشگران برای دیدن مناظر و امتحان کردن غذاهای ملی به جایی می‌روند که در آنجا احساس امنیت و راحتی داشته و آنجا را مثل خانه خود احساس کنند. من فکر می‌کنم این موردی است که موجب رشد سریع گردشگری می‌شود. "

وی در ادامه گفت: "من می‌خواهم به دستاوردهای بسیار خوبی در زمینه آموزش اشاره داشته باشم. یک شعبه از دانشگاه دولتی مسکو و یک شعبه از دانشگاه علوم پزشکی مسکو سالهاست در آذربایجان فعالیت می‌کنند. تمام دانشگاه‌های دولتی در جمهوری آذربایجان دارای شعبی به زبان روسی هستند. در کل ۲۵ هزار دانشجو در کشور ما به زبان روسی تحصیل می‌کنند، ۱۳۰ هزار دانش آموز نیز در ۳۳۸ مدرسه با آموزش روسی به زبان روسی تحصیل می‌کنند. "

علاوه بر این، الهام علی‌اف گفت که ۲۶ سال است که مردم آذربایجان در شرایط ثبات و توسعه زندگی می‌کنند. وی گفت: "با وجود اشغال، فاجعه انسانی اوایل دهه ۱۹۹۰ ، هنگامی که یک هشتم جمعیت کشور ما پناهنده بودند، آذربایجان در پیشرفت و توسعه مسیری طولانی طی کرده است. به استثنای سال‌های اول استقلال، که رژیم دست نشانده، ضد مردمی و فاسد جبهه خلق در کشور حاکم بود، ۲۶ سال است که آذربایجان در یک شرایط پایدار  و با ثبات زندگی می‌کند. که این امر پیش از هر چیزی متعلق به رئیس جمهور حیدر علی‌اف است که موفق به جلوگیری از جنگ داخلی، توقف اشغال، غلبه بر هرج و مرج و ویرانی شد و جمهوری آذربایجان را در مسیر توسعه قرار داد. به این ترتیب، مدت ۲۶ سال است که مردم آذربایجان در شرایط ثبات و توسعه زندگی می کنند ".

وی گفت: "موقعیت بین‌المللی کشور ما در حال تقویت است. یکی از شاخص‌های آن انتخاب کشور ما چند سال قبل به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل است که ۱۵۵ کشور به آن رای دادند. کار آسانی نبود، سه روز و ۱۶ دور به طول انجامید، اما در نهایت حق پیروز شد. من همچنین می‌خواهم توجه شما را به این نکته جلب کنم که فدراسیون روسیه و همه ۱۵۴ کشور دیگر در این امر پشتیبانی زیادی از ما کردند. ما خوشحالیم که باکو چندین بار به عنوان محل برگزاری جلسات فرماندهی عالی نظامی روسیه و ناتو انتخاب شده است، از این رو ما این امر را به عنوان ابراز اطمینان از جانب طرفین به خود می‌پنداریم. در این ماه، در پایان، اجلاس جنبش عدم تعهد در باکو برگزار می‌شود. جمهوری آذربایجان به مدت سه سال رئیس این سازمان خواهد شد".

وی گفت: "البته ما عمدتاً روی مشکلات داخلی و بیشتر روی رشد اقتصادی متمرکز هستیم. در این راستا، نتایج بسیار خوبی در سال‌های اخیر حاصل شده است. جمهوری آذربایجان کشوری است که بدهی دولتی خارجی کم داشته و در این شاخص در جهان رتبه نهم را دارد: بدهی خارجی ۱۷٪ تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود. برای مقایسه، روسیه در جایگاه ششم قرار دارد. ما رقیب هم نیستیم، اما همیشه بر روی دریافت بهترین نتایج متمرکز می‌شویم. کارهای زیادی برای کاهش فقر انجام شده است که از سال ۲۰۰۳ تا کنون از ۴۹٪ به ۵٪ کاهش یافته است. رشد اقتصادی همچنین می‌تواند مشکلات اجتماعی را حل کند. در سال جاری حداقل دستمزد تقریبا دو برابر و حداقل حقوق بازنشستگی تا ۷۰٪ افزایش داشته است ".

علی‌اف اظهار داشت: "ما در فن آوری‌های مدرن سرمایه گذاری می‌کنیم. حدود ۸۰٪ از جمعیت جزء کاربران اینترنتی هستند. جمهوری آذربایجان کشوری است که دارای سه ماهواره است: دو ماهواره ارتباط از راه دور ، دیگری برای نظارت سطح زمین. در پایان، من می‌خواهم از طرح ولادیمیر ولادیمیرویچ در مورد حمل و نقل حمایت کنم. این پروژه‌ها نه تنها به افزایش تجارت کمک می‌کنند، بلکه به عنوان پلی بین مردم عمل خواهند کرد. در این راستا، پروژه‌های شمال-جنوب و شرق-غرب از کشور ما عبور می‌کنند و همکاری‌های بین المللی را گسترش داده و خطرات را کاهش می‌دهند. "

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند