در بیانیه سخنگوی "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نیرو‌های امنیتی عراق خواسته شده تا در برخورد با اعتراضات نهایت خویشتنداری را بکار گیرند و همچنین بر ضرورت مسالمت آمیز بودن اعتراضات از سوی تظاهرکنندگان تاکید شده است.
 

همچنین سخنگوی موگرینی از بیانیه عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق که در آن بر حق مردم در برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز و به رسمیت شناختن خواسته‌های مشروع معترضان تاکید شده، استقبال و آن را گامی در مسیر درست عنوان کرد.

اتحادیه اروپا همچنین از تحقیقات موثق و سریع درخصوص وقایع اخیر در عراق حمایت کرده و از آمادگی این اتحادیه برای حمایت از تلاش‌های مقام‌های عراقی برای انجام اصلاحات اقتصادی در این کشور خبر داد.

شماری از استان‌های عراق از جمله مراکز استان‌های ذی قار، میسان، القادسیه، واسط، بابل، نجف اشرف، کربلای معلی، بصره، المثنی، دیاله و حتی کرکوک از روز سه شنبه گذشته شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به وضعیت نامناسب خدمات عمومی، نبود فرصت‌های شغلی و فساد اداری بودند و در جریان آن‌ها نیز شماری از معترضان کشته و زخمی شدند.

مناطق شرقی بغداد به خصوص شهرک صدر و الشعله هم سه شنبه شب صحنه اغتشاشات گسترده‌ای بود که منجر به آتش زدن چندین حلقه لاستیک خودرو و بستن خیابان تا پاسی از شب شد و صدای تیراندازی‌های هوایی و نامنظم آرامش عمومی مردم را برهم زد.

برخی از تظاهرکنندگان نیز با اعمال خشونت‌های عمدی با آتش زدن لاستیک و بستن خیابان‌ها و تیراندازی‌های هوایی و بی هدف، جوی از وحشت را در این شهرک ایجاد کردند.

وزارت امور خارجه ایران نیز امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای ضمن اظهار تاسف از این بروز حوادث، اعلام کرد: اطمینان داریم دولت و ملت عراق برای آرام کردن فضای ملتهب کنونی وارد عمل شده و اجازه تداوم برخی تحرکات را که باعث سوء استفاده بیگانگان خواهد شد، نمی‌دهند.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند