«مایا کوسیانچیچ» سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تحولات و اعتراضات اخیر در عراق بیانیه صادر کرده و از بیانیه نخست‌وزیر عراق حمایت کرده است.

در بیانیه سخنگوی «فدریکا موگرینی» که شامگاه پنجشنبه (امشب) درباره تحولات و اعتراضات اخیر عراق صادر شده، آمده است: «اتحادیه اروپا از نیروهای امنیتی عراق انتظار دارد کهدر مدیریت اعتراضات، حداکثر خویشتنداری را نشان دهند و معترضان هم تظاهراتشان را مسالمت‌آمیز نگه دارند».

سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «بیانیه نخست‌وزیر (عادل) عبدالمهدی و تاکید او بر حق آزادی بیان و تظاهرات مسالمت‌آمیز و همچنین اذعان به درخواست‌های مشروع معترضان در مسیری درست انجام شده است. اتحادیه اروپا از انجام تحقیق درباره این تحولات حمایت می‌کند؛ تحقیقی که باید معتبر و سریع باشند.

 وی افزود: «تحولات عراق گواه دیگری است بر فوریت توجه به نیازها و آرمان‌های مردم عراق به ویژه در زمینه اصلاحات اقتصادی موثر و معتبر. اتحادیه اروپا آماده حمایت از تلاش‌ها در این جهت است».

شماری از استان‌های جنوبی عراق از سه‌شنبه نهم مهر ماه شاهد اعتراضاتی است که تا کنون ۱۱ نفر از جمله یک پلیس کشته شده است.

جنبه ظاهری این تظاهرات، اعتراض به بیکاری و مسائل معیشتی است، ولی برخی منابع خبری اعلام کردند که سفارت آمریکا در بغداد در پس این تظاهرات قرار دارد .

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند