«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای افزود: چین همیشه از گفت و گو بین کره شمالی و ایالات متحده آمریکا و حل و فصل سیاسی مساله شبه جزیره کره حمایت می کند.

 

او تصریح کرد: امیدواریم دو طرف با درک شرایط موجود، برای رسیدن به نتایج مثبت تلاش کنند.

 

«چو سون خویی» معاون وزیر امور خارجه کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد آمریکا و کره شمالی توافق کرده اند مذاکرات سطح کاری را روز شنبه از سر بگیرند.

این مقام کره شمالی با صدور بیانیه ای افزود: مقامات دو کشور ابتدا نشستی اولیه در جمعه چهارم اکتبر (۱۲ مهرماه) خواهند داشت و بعد از آن در پنجم اکتبر نشست اصلی مقامات در سطح کاری برگزار خواهد شد.

او نسبت به برگزاری نشست میان مقام های آمریکایی با کره شمالی اظهار خوشبینی کرد اما به محل برگزاری این نشست هیچ اشاره ای نکرد.  

براساس بیانیه معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی، انتظار می رود که مذاکرات در سطح کاری باعث توسعه روابط میان کره شمالی و آمریکا خواهد شد.

مذاکرات هسته ای میان کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از نشست ناکام ماه فوریه در شهر هانوی ویتنام متوقف شد.

این مذاکرات پس از آن با شکست همراه شد که طرف آمریکایی با درخواست کره شمالی برای کاهش تحریم ها در قبال تعلیق بخشی از توانمندی های هسته ای پیونگ یانگ مخالفت کرد.

بیانیه معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی در حالی منتشر می شود که پیش از این رهبر کره شمالی از ترامپ برای سفر به پیونگ یانگ دعوت رسمی به عمل آورده بود.

ترامپ و کیم از ژوئن سال گذشته تاکنون سه بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند تا درباره راهکارهای حل و فصل بحران هسته‌ای و موشکی کره شمالی، مذاکره کنند.

آخرین دیدار ترامپ و کیم در ژوئن امسال در منطقه مرزی بین دو کره بوده است کره شمالی روز گذشته (چهارشنبه) در واکنش به مانورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی، یک موشک‌ بالستیک از زیر دریایی آزمایش کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند