این روزنامه‌نگار منتقد سعودی سال گذشته میلادی در ساختمان کنسولگری این کشور در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید.

جف بزوس، مالک روزنامه واشنگتن پست به همراه خدیجه جنگیز، نامزد جمال خاشقجی در مراسم استانبول شرکت کرد. گروهی از دوستان جمال خاشقجی و نماینده چند سازمان غیردولتی نیز در مراسم روز چهارشنبه حضور داشتند.

به نقل از یورونیوز، روی سنگ بنای یادبود جمال خاشقجی که در یک پارک کوچک مقابل ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول قرار دارد، سال تولد و سال قتل این روزنامه‌نگار حک شده است.

61451886

شرکت کنندگان در این مراسم به یاد جمال خاشقجی یک دقیقه سکوت کردند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و کارشناسان سازمان ملل متحد در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی نقش داشته است. ولیعهد عربستان اتهام صدور دستور قتل این روزنامه‌نگار را رد کرده است.

فعالان سازمان گزارشگران بدون مرز در پاریس نیز روز سه‌شنبه در آستانۀ اولین سالگرد قتل جمال خاشقجی ده‌ها آدمک را که اعضای بدن آنها جدا شده بود در مقابل ساختمان کنسولگری عربستان در حومه پایتخت فرانسه قرار دادند.

آنها همچنین پلاکاردهایی در اعتراض به حکومت عربستان و سرکوب روزنامه‌نگاران در دست داشتند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز همزمان با سالگرد قتل جمال خاشقجی ضمن «غمگین» توصیف کردن قتل او دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به هم‌نشینی با کسانی متهم کرد که وی را به قتل رساندند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند