بوریس جانسون در این طرح پیشنهاد کرده است که طرح پشتیبانی ایرلند شمالی از پیش‌نویس توافق‌نامه برگزیت که آذر ماه گذشته میان دولت ترزا می و سران کشورهای اروپایی تصویب شد، حذف و به جای آن ترکیبی از کنترل تبادل کالا و تبعیت از مقررات بازار مشترک اتحادیه اروپا به اجرا گذاشته شود. به این ترتیب که ایرلند شمالی همراه با انگلیس در موعد مقرر از اتحادیه اروپا خارج شده اما تا سال ۲۰۲۵ از قوانین و مقررات بازار مشترک اتحادیه اروپا تبعیت می کند.

جانسون در این نامه خطاب به ژانکلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا نوشته است که طرح پشتیبانی که در توافقنامه قبلی برگزیت، مبنی ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده بود «راه به جایی نمی برد».

او امیدوار است که اتحادیه اروپا پیش از برگزاری اجلاس سران که ۱۵ روز دیگر برگزار می شود، با طرح او موافقت کنند. در بهترین حالت جانسون کمتر از دو هفته تا مهلت اجرای برگزیت فرصت خواهد داشت تا توافق به دست آمده را به تایید پارلمان کشورش برساند.

کمیسیون اروپا امروز تایید کرد که طرح جانسون را دریافت و آن را بررسی خواهد کرد. مقامات دولت انگلیس خوش بین هستند که ظرف مدت ده روز آینده با اتحادیه اروپا به توافق برسند.  

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند