علی‌محمد سعادتی، شهردار منطقه ۱۲ با بیان اینکه هفته تهران از روز جمعه ۱۲ مهر ماه آغاز و تا ۱۸ مهر ماه ادامه دارد، اظهار کرد: بخشی از برنامه‌های کلان شهرداری تهران به دلیل سابقه تاریخی و هویتی منطقه ۱۲ در هماهنگی کامل با حوزه روابط عمومی شهر تهران و ستاد شورایاری در شورای شهر و رهنمودهای آقای مسجد جامعی انجام می‌شود.

وی در ادامه افزود: در بحث تورهای گردشگری در یک سال گذشته حجم قابل توجهی از بازدیدهای مردم از طریق این تورها انجام شده و مردم علاقه‌مند شدند که شهرشان را بیشتر و بهتر بشناسند. ساعت ۲۰ روز جمعه در خیابان سی تیر برنامه‌ای با عنوان روایت فتح تهران توسط یکی از اساتید برجسته تهران در حوزه تئاتر روایت و تعزیه ارائه می‌شود.

شهردار منطقه ۱۲ ادامه داد: روز شنبه تعزیه روایت شهادت قائم مقام فراهانی در محل شهادت قائم مقام در باغ نگارستان را خواهیم داشت. علاوه بر آن هر شب فیلم‌های مستند در رابطه با تهران در عمارت کاظمی پخش خواهد شد، هرچند در سال‌های اخیر روند مستند سازی آداب و رسوم در محلات تهران رونق پیدا کرده، اما باید به تهران و ویژگی‌های اجتماعی، کالبدی و فرهنگی آن بیشتر پرداخته شود.

سعادتی با بیان اینکه روز شنبه نشستی داریم که به تبیین نقش دفتر خدمات نوسازی خواهد پرداخت، اظهار کرد: در سال ۹۴ به این موضوع رسیدیم که دفاتر خدمات نوسازی و توسعه در محلات باید سهم بیشتری داشته باشند و این دفاتر در تمام محلات تشکیل شده که با تفکر و وظایف و رویکردهای مختلف بسته به شرایط هر محله فعالیت می‌کنند، مثلاً در بازار مشارکت با کسبه و مردم در حوزه‌های مختلف مانند ایمنی، کنترل و جمع آوری پسماند و استقرار مراکز اورژانس در بازار صورت گرفته است.

وی با اعلام اینکه روز یکشنبه بحث تورهای گردشگری و فیلم های مستند را خواهیم داشت عنوان کرد: با توجه به اینکه حجم انبوهی از از NGOها و مراکز مردمی در منطقه ۱۲ واقع شده، طی همایشی از فعالان این حوزه تجلیل خواهد شد.

شهردار منطقه ۱۲ تهران افزود: روز دوشنبه در کاخ گلستان شهردار تهران با دعوت از چند تن از مقامات دیپلماتیک و سفرای برخی از کشورها، روز تهران را گرامی خواهند داشت. همچنین برنامه هایی طی سه روز دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه با توجه به همزمانی با روز جهانی کودک خواهیم داشت و در پارک شهر از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر با هماهنگی آموزش و پرورش و مدارس، پارک شهر تبدیل به پارک کودکان خواهد شد.

وی یاد آور شد: روز سه شنبه به اتفاق جمعی از مدیران شهری در شورای شهر و شهرداری تهران دیداری با رهبران ادیان مذهبی خواهیم داشت، از آنجا که در منطقه ۱۲ هم وطنان با ادیان مختلف زرتشتی، مسیحی، یهودی و مسلمان سکونت دارند برنامه‌ای ترتیب دادیم تا این هموطنان نیز در هفته تهران سهمی داشته باشند. همچنین با توجه به اینکه همه علما و مراجع عظام تقلید در حوزه علمیه در منطقه ۱۲ دفتر دارند، به اتفاق سایر مدیران با این مراجع عظام دیدار خواهیم داشت.

سعادتی خاطرنشان‌کرد: چهارشنبه نیز طی همایشی در خانه شهید مدرس با هماهنگی کمیسیون معماری و شهرسازی شهرداری تهران تجلیلی داریم از افرادی که برای صیانت و حفاظت و مرمت بناهای تاریخی منطقه ۱۲ اقدام کردند.

شهردار منطقه ۱۲ گفت: روز پنجشنبه ۱۸ مهر برنامه اختتامیه در میدان مشق برگزار خواهد شد. برای این مراسم درصدد برگزاری برنامه فاخر فرهنگی هنری و آیینی هستیم که با توجه به تلاقی ایام شهادت سوگواری امام حسین علیه السلام در ماه محرم و صفر با هفته تهران تنظیم شده است.

سعادتی با اشاره به مرکز خدمات اجتماعی «رویش» در محله شهید هرندی، افزود: بخش پزشکی و سلامت این مرکز افتتاح شده و بخش اشتغال و توانمند سازی آن ظرف یک ماه آینده افتتاح خواهد شد. تصمیم داریم در این رابطه از فعالان اجتماعی این حوزه در هفته تهران تجلیل کنیم.

سعادتی یادآور شد: همه غرفه ها در خیابان سی تیر برای مردم در ایام گرامیداشت هفته تهران ۲۵ درصد تخفیف خواهند داشت و کلیه تورهای قلب تهران و بازدید از موزه ها در این هفته رایگان خواهد بود.

ضرورت ارائه راهکارهای مناسب برای بازگشت جمعیت به منطقه ۱۲

شهردار منطقه ۱۲ در حاشیه این نشست در خصوص فرایند جمعیت گریزی و خروج جمعیت ساکن از این منطقه به خبرنگاران گفت: این فرایند طی سالیان متمادی ایجاد شده و نیاز به زمان دارد تا بتوان اقدامات جدی تر برای معکوس کردن آن انجام داد. قریب به ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در منطقه ۱۲ حضور دارند و باید شرایط زندگی را برای آنان بهبود ببخشیم تا از خروج آنان از منطقه جلوگیری کنیم.

سعادتی غلبه بازارتهران و عناصر پشتیبان بازار که در محل زندگی هستند، از جمله انبار ها، کارگاه های تولیدی ناایمن و وجود خانه های کارگری را از دیگر عوامل جمعیت گریزی این منطقه دانست.

وی با بیان اینکه کنترل فضاهای اداری و تجاری و عدم نفوذ آن به فضای مسکونی و مسئله کنترل طرح ترافیک از دیگر عواملی است که می‌تواند در این مسئله تاثیر گذار باشد، افزود: علی رغم اینکه مسئله طرح ترافیک یک اقدام درست و منطقی در حوزه‌های مختلف است اما عامل تهدیدکننده سکونت نیز هست. به همین منظور در وهله اول ساعات خروج طرح ترافیک در این منطقه را تغییر دادیم و آن را به بعد از ساعت ۸ صبح رساندیم. همچنین با هماهنگی‌های صورت گرفته ترتیبی اتخاذ شد که هزینه‌های طرح ترافیک برای مردم منطقه ۱۲ لحاظ شود.

شهردار منطقه ۱۲ با اشاره به کند شدن روند خروج جمعیت و جمعیت گریزی از منطقه گفت: به مرور با توسعه وسایل حمل و نقل عمومی و با تکمیل ایستگاه‌های مترو و بهبود زندگی مردم این روند کندتر خواهد شد. قریب به ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده در منطقه ۱۲ وجود دارد و به همین منظور برای ساختمان‌ها به صورت رایگان پروانه‌های ساختمان صادر می‌کنیم تا به نوسازی این بافت کمک کند. همچنین کمک هزینه‌هایی را در رابطه با طراحی نما و مشاوره‌های ساخت و ساز ارائه می‌دهیم.

شهردار منطقه ۱۲ تهران در ادامه این نشست با اشاره به تفاهمات شهرداری تهران و وزارت امور خارجه گفت: ترجیح این است که مجموعه‌های اداری و کارمندی وزارت امور خارجه از مجموعه‌های ارزشمند و میراثی خارج شوند. همچنین در بخشی از سایت وزارت خارجه بهسازی و ساخت ساختمان‌های در خور شأن و جدید صورت گرفته و رفته رفته ساختمان‌های تاریخی و واجد ارزشی که در اختیار وزارت امور خارجه است بتواند کارکرد فرهنگی و موزه ای داشته باشند. علاوه بر این با توجه به اینکه در وزارت امورخارجه و اشیاء و آثار ارزشمند تاریخی فراوانی وجود دارند که که می‌توانند علاقمندان زیادی را به خود جلب کند، موزه‌ای را در حال طراحی و تکمیل داریم که پیش از این محل انبار این وزارتخانه بود.

سعادتی در خصوص ایمن سازی بازار تاکید کرد: حریق مهمترین تهدیدی است که بازار با آن مواجه است که دلیل اصلی آن می‌تواند اتصالات و انشعابات غیرقانونی برق باشد. با همکاری اداره برق برای اصلاح شبکه‌های داخلی و کنترل انشعابات اقدام کردیم. البته باید به این مسئله اشاره کرد که بخش مهمی از این موضوع اراده و انگیزه کاسبان حرف را می‌طلبد. بخش دیگر آن نیز مربوط به نهادهای فنی مانند وزارت میراث فرهنگی است و مشکل این است که این وزارتخانه هنوز روش‌ها و دستورالعمل‌های ایمن سازی ساختمان‌ها و بناهای نا ایمن را ارائه نداده‌اند و از طرف دیگر نیز اجازه تعمیر و یا تخریب این ساختمان ها را نیز نمی‌دهد.

وی در پایان گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی و توجیه سرایدار های سراها و راسته‌ها در مورد اطلاع رسانی و اقدام برای رفع و عدم گسترش فاجعه و خطرات احتمالی از دیگر اقدامات در این خصوص بوده است. همچنین اطلاع رسانی و تقویت شیوه‌های امداد مانند تجهیزات اورژانس داخل بازار و مشخص کردن مسیرهای خروج و سیستم پیجینگ دیگر اقدامات در حال انجام است و می‌تواند در کنترل حوادث بزرگ در بازار موثر باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند