کالامارد به شبکه خبری «الجزیره مباشر» گفت که «ما نباید اظهارات بن سلمان درباره اینکه وی دستور قتل خاشقچی را صادر نکرده است، را باور کنیم».

گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره قتل خاشقچی تاکید کرد که «نمی‌توان به پاسخ سعودی‌ها درباره سوال مربوط به آمر قتل خاشقچی اعتماد کرد، چون دستگاه قضایی عربستان سعودی مستقل نیست».

سخنگوی «فدریکا موگرینی» دفتر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای به مناسبت اولین سالگرد قتل «جمال خاشقچی» خبرنگار منتقد عربستان سعودی اعلام کرد که «یک سال بعد از قتل او، هنوز سوالات بسیاری، بدون پاسخ مانده است».

«مایا کوتسیانچیچ» سخنگوی دفتر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد قتل جمال خاشقچی اعلام کرد: «امروز، ما یاد جمال خاشقچی روزنامه‌نگار محترم سعودی که دوم اکتبر ۲۰۱۸ (دهم مهرماه ۱۳۹۷) در سرکنسولگری پادشاهی عربستان سعودی در استانبول کشته شد را گرامی می‌داریم. جمال خاشقچی هنوز هم برای روزنامه‌نگاران و همکارانی که او در حرفه‌اش با آنها مرتبط بود که شامل افرادی در نهادهای اتحادیه اروپا هم بودند، الهام‌بخش است».

جمال خاشقچی خبرنگار منتقد عربستان سعودی و ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، دهم مهر ماه ۱۳۹۷ بعد از ورود به کنسولگری ریاض در استانبول ناپدید شد و بعد از گذشت چندین روز اثبات شد که او توسط تیم اعزامی از عربستان سعودی به ترکیه کشته شده است.

پیش از این «اگنس کالامارد»  نویسنده گزارش سازمال ملل در مورد قتل خاشقچی گفته بود که در گزارش ۱۰۱ صفحه‌ای که او به سازمان ملل تحویل داده، شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد محمد بن‌سلمان و چند مقام بلند پایه سعودی، شخصاً مسوول قتل خاشقچی بودند.

کالامارد اواسط تیرماه طی کنفرانسی در لندن در حالی که «خدیجه چنگیز» نامزد خاشقچی در کنارش ایستاده بود، مواضع دولت آمریکا درباره این قتل را «شرم‌آور» خواند و از این دولت خواست اطلاعاتش درخصوص این قتل را از حالت محرمانه خارج کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند