«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه گفت که فرضیه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) همچنان گزینه اصلی است.

لودریان که در برابر پارلمان فرانسه صحبت می‌کرد گفت که انگلیس هنوز پیشنهادهای قابل قبولی درباره چگونگی جلوگیری از خروج هرج و مرج آمیز از اتحادیه اروپا ارائه نداده است.

وزیر خارجه فرانسه اضافه کرد که اتحادیه اروپا همچنان درباره هرگونه پیشنهاد دیگر درباره برگزیت آماده است به شرط آنکه با توافق خروجی که پیشتر با «ترزا می» نخست وزیر سابق انگلیس حاصل شد تطابق داشته باشد.

وی افزود: «در سایه نبود هرگونه پیشنهادی از این نوع، همچنان فرضیه خروج بدون توافق احتمال بیشتری خواهد داشت.»

لودریان اضافه کرد که فرانسه همچنان اعتقاد دارد که توافق برگزیتی که در دوران ترزا می و پس از دو سال درباره آن توافق حاصل شد و پارلمان انگلیس آن را سه بار رد کرد، بهترین راه حل است.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال ۱۳۹۵در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

تحلیلگران بر این باورند در صورتی که انگلیس بدون تصویب توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، با شوک اقتصادی و سیاسی شدیدی مواجه خواهد شد. 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند