سران سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به اقدام «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در رد احضاریه آنها برای ادای شهادت در ارتباط با رسوایی تماس تلفنی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با همتای اوکراینی خودش (اوکراین‌گیت) واکنش نشان دادند. 

سران کمیته‌های نظارت، امور خارجه و اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به پامپئو هشدار داده‌اند بیانیه امروز او مصداق ارعاب شاهدان است. آنها گفته‌اند این اقدام پامپئو غیرقانونی است و «مصداق ممانعت در اجرای عدالت» خواهد بود.

«مایک پامپئو» پیش از این با تلاش‌های این کمیته برای اخذ استشهاد از پنج نفر از مقام‌های فعلی و سابق وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با اوکراین‌گیت را رد کرده بود. او دموکرات‌ها را متهم کرد که از تاکتیک‌های «قلدر مآبانه» برای انجام تحقیقات درباره موضوع اوکراین استفاده می‌کنند. 

سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا جمعه هفته گذشته پامپئو را در ارتباط با تحقیقات استیضاح از ترامپ احضار کرده بودند. دلیل احضار او اسنادی است که او ممکن است در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین در اختیار داشته باشد. 

«الیوت انگل»، رئیس کمیته روابط خارجی، «آدام شیف»، رئیس کمیته اطلاعاتی و «الیجاه کامینگز»، رئیس کمیته نظارت و اصلاحات با ارسال نامه‌ای به مایک پامپئو در روز جمعه از او خواستند اسناد مربوط به اوکراین را تحویل دهد.

در بیانیه مشترک این سه کمیته آمده آنها در حال تحقیقات درباره این موضوع هستند که ترامپ «با تحت فشار قرار دادن اوکراین برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا و ممانعت از ارائه کمک‌های امنیتی به اوکراین جهت مقابله با روسیه» تا چه اندازه امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخته است. 

«نانسی پلوسی»، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا روز ۳ مهرماه رسماً آغاز تحقیقات برای استیضاح رئیس‌جمهور این کشور را به دلیل مسائل مطرح‌شده در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد.

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند ترامپ در این مکالمه تلفنی تلاش کرده رئیس‌جمهور اوکراین را برای تحقیقات فساد از کسب و کار «جو بایدن» و پسر او «هانت» تحت فشار قرار دهد. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال اخیراً گزارش داد ترامپ در بخشی از آن مکالمه اعطای کمک نظامی به اوکراین را به انجام این تحقیقات منوط کرده است. 

کاخ سفید چهارشنبه هفته گذشته تحت فشار شدید نمایندگان کنگره و رسانه‌های آمریکایی بالأخره متن گفت‌وگوی تلفنی رؤسای جمهور آمریکا و اوکراین را منتشر کرد.

بر اساس این متن که از حالت طبقه‌بندی خارج شده و روی پایگاه اطلاع‌رسانی کاخ سفید قرار گرفته، «دونالد ترامپ» در این مکالمه تلفنی از «ولودیمیر زلنسکی» به پرونده فرزند جو بایدن «نگاهی» بیاندازد.

با این وجود، در متن منتشر شده از سوی کاخ سفید، به کمک‌های مالی آمریکا به اوکراین اشاره‌ای نشده و ترامپ دستکم به صورت مستقیم پرداخت کمک به کی‌یف را به پیگیری پرونده بایدن مشروط نکرده است. ترامپ البته پیش از طرح درخواست خود، به زلنسکی یادآوری می‌کند که آمریکا، بر خلاف اروپایی‌ها از جمله آلمان، به اوکراین کمک‌های زیادی کرده است.

کاخ سفید اذعان کرده است که این متن، پیاده‌شده کلمه به کلمه صحبت‌های ترامپ و زلنسکی نیست. علاوه بر این، در سه بخش از متن، درست در جایی که ترامپ در حال طرح درخواستش است، ادامه جمله تقطیع شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند