سوگواره موسیقایی عاشورا با عنوان «وداع» به خوانندگی و آهنگسازی سید حسام الدین سراج از پنجم تا هفتم مهرماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

این خواننده در گفتگویی درباره اجرای پیش رو گفت: «امسال هم توفیق شد که در ایام ماه محرم کنسرت «وداع» را اجرا کنم. ضمن آنکه آهنگسازی این کنسرت برعهده خودم بود، تنظیم آن برعهده سیدمحمد میرزمانی و علی رحیمیان هم رهبری ارکستر را برعهده دارد.»

او همچنین درباره انتخاب اشعار «عمان سامانی» برای این اجرا گفت: «به زعم من، عمان سامانی شاعر و مرثیه‌سرا با شخصیت بی‌نظیری است که صنایع ادبی و ظرایف شعری نهفته در اشعارش علت انتخاب ما بود. اشعار وی جنبه عرفانی، عاشقانه و حماسی دارد که برای یک اجرای ارکسترال فوق‌العاده است.»

این  خواننده موسیقی سنتی همچنین درباره سبک اینگونه اجراها در ایامی خاص همچون محرم و صفر گفت:« این نوع اجراها در حقیقت بیان یک فرهنگ است که به صورت خاص متعلق به ایران است. یک فضای اسطوره‌ای و حماسی دینی که ارزش‌های خاص خود را دارد و همواره این ارزش‌ها باید زنده نگه داشته شود.»

سراج در پایان درباره رایگان برگزار کردن این سوگواره موسیقایی، گفت: «برگزاری رایگان کنسرت «وداع» برای عموم شهروندان و دعوت از آنها برای حضور بدون هیچ جنبه اشرافیتی، در نوع خود بی‌نظیر است و جای تقدیر و تشکر دارد. »

دومین سوگواره موسیقایی عاشورا در ادامه اجرای کنسرت‌های فاخر و بعد از اجرای موفق ارکستر فیلارمونیک شهر تهران، اجرا می‌شود.

این سوگواره شامل اجرای ۸ قطعه در قالب روایتی داستانی از حماسه عاشورا و رشادت‌های حضرت سیدالشهدا (ع) و یاران باوفای ایشان با اشعاری از «عمان سامانی» است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند