عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خبری خود با اهالی رسانه که صبح امروز برگزار شد؛ گفت: در جلسه شورای نگهبان، از جمله مواردی که عدم مغایرت با موازین شرع و قانون اعلام ‌ طرح استفساریه رفع موانع تولید و طرح الحاق یک تبصره به ماده ۱۸۲ قانون بود.

وی افزود: همچنین عدم مغایرت با لایحه مدیریت بحران کشور و لایحه ایران و خلق چین در خصوص همکاری در زمینه بهداشت اعلام شد.

کدخدایی در خصوص دیگر مصوبات شورای نگهبان گفت: البته به مواردی هم در شورا ایراد گرفته شد که در حقیقت مغایر با قانون یا شرع شناخته شد که از جمله آن می‌توان به لایحه الحاق ایران با حمل و نقل بین المللی مواد غذایی فساد پذیر و تجهیزات خاص اشاره کرد که الحاق ایران مشکل خاص نداشت اما چون موارد متعدد غیر ایرانی ذکر شده بود کا اعضای شورا استفاده از کلمات غیر فارسی را مغایر با قانونتشخیص دادند.

اهم اظهارات وی را به نقل از خبرگزاری ها  بخوانید؛ 

* البته به طرح تسهیل تسویه بدهکاران شبکه بانکی برای نوبت چهارم ایراد گرفته شد. در جایی از طرح گفته شده که مقررات اعلامی بانک مرکزی مبنا قرار می‌گیرد که اگر خلاف این مقررات در ماده یک واحده مقررات بانک مرکزی اقدامی صورت بگیرد مشخص نیست که این مقررات چیست.

*{ درباره هیات مرکزی نظارت بر انتخابات}:در حوزه انتخابات، هیأت مرکزی نظارت تشکیل شد که مرتب یکشنبه ها جلسه داریم و تاکنون اعضای هیات‌های نظارت استانی مشخص شده و در صدد تعیین اعضای هیات نظارت شهرستان‌ها هستیم.

* قانون انتخابات ما ناقص و حداقلی است مانند حوزه تبلیغات و هزینه های انتخاباتی که به نوعی ساکت است و نیازمند قانون جامع هستیم که متاسفانه هر چه تلاش کردیم دستمان خالی است لذا می‌خواهیم مجلس هر چه زودتر در این خصوص عمل کند.

*{ در پاسخ به سوالی درباره شفافیت دستگاه‌های کشور}: شفافیت نظر خوبی است و ما هم در این زمنیه پیشگام هستیم. مشروح مذاکرات شورای نگهبان در حوزه قوانین در سایت ما است البته چون مفصل بوده زمان می‌برد که همه آن منتشر شود اما تیم‌های مختلفی مشغول هستند. 

* برای شفافیت در حوزه انتخابات هم منع قانونی داریم اما اگر قانون برای ما تکلیفی داشت ما استقبال کرده و احترام می‌گذاریم.

*{ در پاسخ به سوالی درباره تاثیر بررسی صلاحیت ها در صورت احراز در میان بودن پول‌های کثیف }: اختیارات شورای نگهبان فقط بررسی صلاحیت است و از نهادهای مذکور استعلام می‌گیرد حال اگر صحت آن مورد تایید قرار بگیرد که پول‌های کثیف در کار بوده حتما در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

*{در خصوص صحبت‌های آیت‌الله جنتی درباره جلوگیری از ورود پول کثیف}: ملاک و میزان برای شورای نگهبان قانون انتخابات است. در قانون به مفاد مالی و اخلاقی و همچنین مخالفت با حاکمیت تاکید شده است. درباره بحث پول مردم و مسولان نگران هستند. متاسفانه قانون در این میان به کمک ما نیامده است. شورای نگهبان هر جا نقش پول را موثر ببینید، برخورد می‌کند.

* درخصوص طرح اسیدپاشی نیز درباره موضوع جنایت، ایراد جزئی وارد است. در ماده واحده آمده جنایت بر نفس یا عضو و یا منفعت که قبلاً هم آقایان فقها اعلام کرده بودند که در صدر ماده این کار انجام شده آن اما در ذیل ماده آمده که براساس آن انجام می‌شود که آقایان فقها مطرح کردند که واژه منفعت باید اضافه شود.

*{در ارتباط با مساله تاثیر شفافیت رای نمایندگان بر صلاحیت آنان}: هیچ گاه هیچ نماینده ای به خاطر رای یا نظر خود در مجلس مورد مواخذه شورای نگهبان قرار نگرفته است ولی اگر مطالب دیگری داشته که مطابق قانون مجاز به بیان آنان نبوده است، قطعا شورای نگهبان اقدامات قانونی را انجام داده است.

*{در پاسخ به سوالی درباره گزارش منتسب به فرمانداران و استانداران که مربوط به جناح خاصی هستند}: وزارت کشور نیز همانند شورای نگهبان باید اصل بی‌طرفی در انتخابات را رعایت کند. اگر در این مسیر تخلفی وجود داشته باشد شورای نگهبان براساس وظایف قانون خود اقدام خواهد کرد.

*{ درباره ادعای واسطه‌گری برای تایید صلاحیت نمایندگان با شورای نگهبان}:  هر وقت شما دیدید کسی در این جهت حرکت می‌کند حتما به ما خبر بدهید.ما و نهادهای نظارتی حتما با آن برخورد خواهیم کرد.

*{ درباره تشکیل ستاد رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با همکاری قوه قضاییه}: ستاد انتخابات هر دوره با قوه قضاییه نشست‌هایی دارد اما هنوز این نشست‌ها برگزار نشده است .حتما هماهنگی با قوه قضائیه در زمینه انتخابات در جلوگیری از تخلفات انتخاباتی به ما کمک خواهد کرد .

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند