غلامحسین دهقانی شامگاه پنج شنبه در جلسه عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت بزرگداشت روز بین المللی امحای کامل سلاح های هسته ای افزود: خلع سلاح هسته‌ای و ایجاد جهان عاری از این سلاح‌ها ضروری است که باید مدت‌ها قبل تحقق می یافت.

وی دور جدید مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای و مسابقه مدرن سازی سلاح‌های هسته‌ای را نگران کننده دانست که بقای نوع بشر را تهدید می کند و ادامه داد: خروج ایالات متحده آمریکا از معاهده برجام، نمونه دیگری از سیاست‌های غیرمسئولانه این کشور است که صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می‌کند.

معاون وزیر امور خارجه در عین حال اضافه کرد: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد وخامت اوضاع را تشدید کرده است.

دهقانی با اشاره به برنامه گسترده مدرن سازی زرادخانه های هسته‌ای آمریکا و توسعه سلاح‌های هسته‌ای کوچک با آستانه استفاده پایین‌تر اظهار کرد: رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای بیشتری است «تا در نوک قله باشد».

وی نسبت به سند موسوم به "بازبینی وضعیت هسته‌ای" (NPR) سال ۲۰۱۸ آمریکا که نقش سلاح‌های هسته‌ای در استراتژی‌های این کشور را افزایش می دهد و از سرگیری آزمایشات انفجاری هسته‌ای را توصیه می کند، هشدار داد.

معاون وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه این روند فاجعه بار و سیاست های غیر مسئولانه آمریکا باید متوقف شود، تاکید کرد: هیچ کسی نباید سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشد و قبل از این که این سلاح‌ها ما را نابود کنند، ما باید آنها را نابود کنیم.

دهقانی خاطرنشان کرد: برای تحقق این هدف، کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای باید به تعهدات حقوقی مصرح خود ذیل ماده ۶ معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) عمل کنند.

وی با اشاره به وضعیت خاورمیانه، فراگیر شدن پایبندی به معاهده ان پی تی را در این منطقه یک ضرورت فوری دانست و گفت:  تنها دارنده سلاح های هسته ای که در این معاهده عضویت ندارد، یعنی رژیم صهیونیستی، صلح و ثبات منطقه و فراتر آن را به مخاطره انداخته است.

معاون وزیر امور خارجه ایران افزود سلاح‌های هسته‌ای این رژیم تنها مانع بر سر تحقق منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای است که در سال ۱۳۵۳ از سوی ایران پیشنهاد شده است. لذا، رژیم اسرائیل باید مجبور به عضویت فوری و بدون پیش شرط در ان پی تی به عنوان یک طرف غیردارنده سلاح‌های هسته‌ای شود.

دهقانی به آمادگی ایران برای همکاری با همه طرف‌ها برای محو کامل سلاح‌های هسته‌ای اشاره کرد و گفت ایران همه ملت‌ها را ترغیب می کند تا از هر فرصتی برای تحقق این مسئولیت جمعی استفاده کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند