صفحه توییتر وزارت امور خارجه روسیه به نقل از ماریا زاخارووا، سخنگوی این وزارتخانه روسی نوشت: دو سال پیش،  ترامپ گفت که برجام[برنامه جامع اقدام عمل مشترک] توافقی بد بود.[اما] واشنگتن توافق «خوبی» پیشنهاد نکرد. اگرچه دیپلمات‌های آمریکایی تنش را به بیشترین حد آن در منطقه رساندند. اکنون روسیه، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، چین و انگلیس تصمیم می‌گیرند که درباره تمام این‌ها چه کنند.

به گزارش ایسنا، این اظهارات زاخارووا در پی این مطرح شد که وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۴  (چین، فرانسه، آلمان، روسیه، به استثنای وزیر خارجه انگلیس که به دلیل تحولات برگزیت در لندن بود و نماینده وی در جلسه حضور داشت) امروز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گرد  آمدند تا مروری کوتاه بر آخرین وضعیت اجرای برجام در پرتو تحولات اخیر داشته باشند.  

شرکت کنندگان در این نشست که  آخرین جلسه مرتبط با برجام به ریاست فدریکا موگرینی بود، ضمن قدردانی از تلاش های وی در طول مذاکرات منتهی به برجام و پس از آن، به بحث در خصوص وضعیت فعلی برجام پرداختند. به ویژه، وزیر امور خارجه کشورمان به طور مبسوطی به آثار مخرب خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تبعات آن اشاره کرده و قصور سایر طرف ها در جبران این آثار مخرب را مورد انتقاد قرار داد و  اظهارات و بیانیه‌های غیرسازنده اخیر کشورهای اروپایی را محکوم کرد.

در پایان این نشست، وزرای خارجه بیانیه کوتاهی صادر کردند که در آن، علیرغم فشارها و تلاش های آمریکا علیه برجام و علیه جمهوری اسلامی ایران که در روزهای اخیر به اوج رسیده است، بار دیگر بر اهمیت برجام و ضرورت تلاش در جهت حفظ آن تاکید شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند