«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) در سفر رسمی وارد جده در عربستان سعودی شد و در اولین دیدار با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی به گفت‌و‌گو نشست.

برخی منابع خبری پیش از این مدعی شده بودند که سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان با هدف میانجیگری برای کاهش بحران در منطقه صورت گرفته است.

سفر امروز نخست‌وزیر عراق، دومین سفر رسمی او به عربستان سعودی است. آوریل گذشته (فروردین ماه ۱۳۹۸)، عبدالمهدی به همراه هیأتی متشکل از یازده وزیر، شصت‌وهشت مسئول دولتی و بیش از هفتاد تاجر و بازرگان در سفری دو روزه به عربستان سعودی رفت.

اخیرا حزب الدعوة عراق (ماه می گذشته) از کشورهای خلیج فارس و در رأس آن عربستان سعودی و ایران خواسته بود که برای حل مشکلات مستقیما گفت‌وگو و دیدار کنند.

خرداد ماه گذشته نیز برهم صالح رئیس جمهور عراق که برای اجلاس فوق‌العاده مکه (اجلاس سران عرب) به عربستان رفت، پیامی در خصوص تنش‌های منطقه‌ای و پیشنهاد ایران برای سران سعودی منتقل کرده بود. طبق گفته سعد عبدالوهاب جواد قندیل سفیر عراق در تهران (در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا)، رئیس جمهور عراق در جریان سفر به مکه، پیام تهران درباره پیمان عدم تعرض را که وزیر امور خارجه ایران به کشورهای همسایه پیشنهاد کرده بود، به اطلاع سران سعودی، اماراتی و بحرینی رسانده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند