«ریچارد بوچر» سفیر پیشین آمریکا در قبرس و قائم مقام دبیرکل «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ ضمن اذعان به ناتوانی تحریم‌های چهار دهه‌ای آمریکا علیه ایران به دولت دونالد ترامپ هشدار داد: «در شرایط جاری، اعمال فشار حداکثری قطعا رفتار ایرانی‌ها را تغییر نخواهد داد».

شبکه «فاکس نیوز» در مصاحبه با بوچر، نظر او را درباره تنش‌ها بین تهران و ریاض و اتهام‌زنی مشترک سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان به ایران در رابطه با حمله به تاسیسات نفتی سعودی‌ها جویا شد.

دیپلمات اسبق آمریکایی مدعی شد: «ایرانی‌ها دارند دوستانشان را از خودشان دور می‌کنند. اروپایی‌ها همچنان خواهان حفظ توافق (برجام) هستند اما آنها با توجه به حمله ایرانی‌ها به تاسیسات سعودی، احساس فشار می‌کنند که کاری انجام دهند».

به گفته بوچر، «البته ما شاهد حضور وزیر خارجه خوش مشرب ایران در نیویورک هستیم اما شاهد اقدامات امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه هم هستیم که در تلاش است که به یک نوعی از توافق جدید بین ایالات متحده با ایران برسد اما همزمان در حال اعمال فشار به ایرانی‌ها است قدم جلو گذاشته و اقدامی جدی انجام دهند».

دیپلمات سابق آمریکایی معتقد است: «اروپایی‌ها قطعا به تداوم صدور نفت از خاورمیانه (به دیگر کشورهای جهان) نیاز دارند اما خوشحال خواهند شد که آمریکا بعد نظامی مربوط به آن را انجام دهد».

خبرنگار فاکس نیوز با اشاره به مواضع دولت آمریکا علیه ایران و ادامه تحریم‌ها، از میهمان خود سوال کرد: «آیا این اقدامات کافی است؟»

بوچر در پاسخ به این سوال اذعان کرد که تحریم‌های چهار دهه گذشته آمریکا از زمان انقلاب اسلامی ایران نتوانسته مواضع ایران را تغییر دهد.

سفیر سابق آمریکا در قبرس گفت: «متاسفانه باید بگویم که نه کافی نیستند. ما از ۱۹۷۹ (۱۳۵۷) انواع تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده‌ایم اما این تحریم‌ها رفتارشان را تغییر نداده است».

وی در ادامه با تکرار ادعای بی سند غربی‌ها درباره دست داشتن ایران در حمله به تاسیسان نفتی عربستان سعودی گفت: «جسارت انجام کاری مثل حمله به تاسیسات نفتی سعودی نشان می‌دهد که آنها قرار نیست به خاطر این "فشار حداکثری" متوقف شوند».

بوچر افزود: «با یک اقدام هماهنگ توسط جامعه بین‌المللی، آمریکا، اروپایی‌ها و تلاش برای همراه کردن چین و روسیه (برای فشار بر ایران) شاید تاثیراتی داشته باشد اما در شرایط جاری اعمال فشار حداکثری تنها توسط آمریکا و گروه کوچکی از کشورها قطعا رفتار ایرانی‌ها را تغییر نخواهد داد».

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند