روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، پس از لغو روادید دو دانشجوی ایرانی، دانشگاه سن دیگو در کالیفرنیا از ثبت نام این افراد خودداری کرد.

روزنامه آمریکایی می نویسد؛ ممکن است خودداری از ثبت نام دانشجویان ایرانی بخشی از تلاش های گسترده تر دولت آمریکا برای جلوگیری از ورود دانشجویان خارجی به مدارس تحقیقاتی نخبه باشد.

دانشگاه سن دیگو نیز خود در بیانیه ای تأیید کرد که دو دانشجوی ایرانی که قرار بود برای ترم سه ماهه پاییز ثبت نام کنند، از ورود به دانشگاه منع شده اند.

پیش از این نیز روزنامه نیویورک تایمز در شماره جمعه خود نوشت: دولت آمریکا در یک ماه اخیر از ورود ۱۲دانشجوی ایرانی به این کشور ممانعت کرده است.

براساس این گزارش، دستکم ۱۲ دانشجوی ایرانی که قرار بود برنامه های تحصیلات تکمیلی خود را در رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر در سال تحصیلی جدید شروع کنند، روادید آنان به طور ناگهانی لغو و از پرواز آنها به آمریکا ممانعت شده است.

وزارت امورخارجه آمریکا در پاسخ به انتشار این خبر در بیانیه ای اعلام کرد؛ هیچ تغییری در سیاست آمریکا به وجود نیامده و بیشتر دانشجویان خارجی در سال تحصیلی جدید، فرصت ادامه تحصیل در مدارس دانشگاه کالیفرنیا را دارند.

وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد: هیچ تغییری در مورد روادید دانشجویی صورت نگرفته و مقامات آموزش عالی می گویند که مشکلات در این خصوص برای هر صدها هزار دانشجوی بین المللی که برای شرکت در کالج ها و دانشگاه های آمریکایی سفر می کنند، در هر پاییز ایجاد می شود.

با این حال، دانشجویانی که بیشتر آنها راهی دانشگاه کالیفرنیا شده بوده اند، می گویند روادید آنها بدون هیچ گونه اطلاعیه و توضیحی در آخرین لحظه باطل شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند