«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا سه‌شنبه بر همسویی دیدگاه‌های کشورش با سه کشور اروپایی درباره مقصر شمردن ایران بابت حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی تأکید کرد.

اسپر گفت: «هفته گذشته من با همتایانم از انگلیس، فرانسه و آلمان درباره ایران صحبت کردم. اجماع روشنی در این خصوص وجود دارد: ایران، مسئول این حمله غیرعادی به خاک عربستان سعودی است.»

آلمان، انگلیس و فرانسه شب گذشته (دوشنبه) در بیانیه‌ای همسو با ادعاهای ریاض و واشنگتن ایران را به حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی متهم کردند. 

در این بیانیه ادعا شده است: «واضح است که ایران مسئول حمله به تأسیسات نفت سعودی است».

این سه کشور اروپایی در ادامه بیانیه خود عنوان کردند: «این حملات ضرورت دیپلماسی برای کاهش تنش‌ها با تعامل تمامی طرف‌ها را نشان می‌دهد».

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: «بریتانیا، فرانسه و آلمان گفته‌اند ایران مسئول حمله اخیر به عربستان سعودی است. اجازه دهید از طرف اسرائیل خیلی ساده بگویم: ایران این کار را از اول تا آخر انجام داده است.»

نتانیاهو در ادامه گفت: «اسرائیل می‌داند چطور از خودش در برابر این نوع ستیزه‌جویی‌ها محافظت کند و ما از همه اعضای جامعه بین‌المللی می‌خواهیم به تلاش‌های رئیس‌جمهور ترامپ برای افزایش فشار علیه ایران بپیوندند. این تنها روش برای متوقف کردن ستیزه‌جویی ایران است.»

روز شنبه۲۳ شهریورماه «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بدون ارائه هرگونه سندی مدعی شد که این ایران و نه یمنی‌ها بوده‌اند که تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داده‌اند. تهران این اتهامات را رد کرده است. 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند