جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا امروز دوشنبه گفت از شنیدن خبر مربوط به درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور از همتای اوکراینی خود برای تحقیق درباره جو بایدن کاملا شوکه شد.

وزیر خارجه دولت باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا در گفتگو با شبکه «ام اس ان بی سی» گفت: واکنش من شوک مطلق است که ظاهرا چند ساعت یا چند روز پس از ارائه شهادت (رابرت) مولر، بازرس سابق وزارت دادگستری آمریکا، رئیس جمهور در گفت و گوی تلفنی رهبر یک کشور دیگر را به نفع روسیه تحت فشار قرار می‌دهد.

روز جمعه مشخص شد ترامپ در یک مکالمه تلفنی در ماه ژوئیه (تیر-مرداد) از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین درخواست کرده که تحقیقاتی را درباره پسر جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، آغاز کند. ترامپ در این تماس تلفنی از رئیس جمهور اوکراین خواست تحقیقاتی را درباره ارتباط جو بایدن با دولت اوکراین در زمان خدمت او به عنوان معاون باراک اوباما آغاز کند.

بیش از یک هفته پیش هم روزنامه واشنگتن پست در مطلبی فاش کرد که ترامپ از ۲۵۰ میلیون دلار از بودجه نظامی آمریکا استفاده کرده تا دولت اوکراین را برای آغاز تحقیقات درباره فساد‌های جو بایدن تحت فشار قرار دهد. گزارش‌ها حاکی از آن است که رودی جولیانی قصد دارد بفهمد آیا تلاش‌های دیپلماتیک جو بایدن در اوکراین تأثیری در عضویت پسر وی در هیئت مدیره یک شرکت بزرگ اوکراینی داشته است یا خیر.

این در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی تحت فشار قرار دادن رئیس‌جمهور اوکراین در تماس تلفنی در ماه ژوئیه را رد کرد. ترامپ نوشت: اکنون رسانه‌های جعلی می‌گویند من حداقل هشت بار در تماس‌های تلفنی با رئیس جمهور اوکراین، او را تحت فشار قرار داده‌ام. ظاهرا این مطلب را یک به اصطلاح افشاگر اعلام کرده که به گفته آنها، حتی اطلاعات دست اولی از آنچه من گفته‌ام، ندارد. دولت اوکراین در خلال یک تماس تلفنی عالی اعلام کرده به هیچ وجه تحت فشار قرار نگرفته است. از طرف دیگر جو بایدن خواب‌آلود با تهدید به اینکه دلار‌های بیشتری به اوکراین نمی‌دهد، یک دادستان سرسخت (اوکراینی) را وادار کرده از روند تحقیقات درباره شرکت پسرش (در اوکراین) خارج شود. داستان واقعی این است.

 

این مطلب برایم مفید است
29 نفر این پست را پسندیده اند