هواوی در روز پنج شنبه در رویدادی در مونیخ از سری گوشی‌های میت۳۰ خود رونمایی کرد. ولی این گوشی‌ها نرم‌افزار گوگل پلی استور را ندارند، یعنی نرم‌افزاری که از طریق آن مشتریان می‌توانند اپلیکیشن‌های اندروید را دانلود کنند.

این گوشی‌های جدید ۵G روی یک مدل باز سیستم عامل اندروید کار می کنند که گوگل اجازه استفاده رایگان از آن را می‌دهد و هواوی می‌تواند با استفاده از آن به اکوسیستم خود با نرم‌افزارهای خاص هوآوی دسترسی داشته باشد. طبق گفته ریچارد یو، مدیرعامل هواوی، مشتریان هنوز هم می‌توانند نرم‌افزارهای گوگل را دانلود کنند ولی فقط توسط وب‌سایت‌های دست سوم .

هواوی دومین تولیدکننده گوشی‌های همراه جهان پس از سامسونگ کره جنوبی است که در ماه می تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت و به لیست سیاه این کشور اضافه شد یعنی شرکت‌های آمریکایی از تجارت با هواوی منع شده‌اند.

چند روز پس از قرار گرفتن هواوی در لیست سیاه، گوگل اعلام کرد با تحریم‌های هواوی همراهی می‌کند و اشاره کرد هواوی در آینده تنها می‌تواند از مدل عمومی اندروید استفاده کند و قادر نخواهد بود نرم‌افزارها و خدمات اختصاصی گوگل را بگیرد.

مدیرعامل هواوی گفت وقتی برای رونمایی از میت۳۰ آماده می‌شده ، انتظار نداشته جنگ تجاری چین و آمریکا تا این حد طولانی شود. وی اضافه کرد این جنگ، تجارت هواوی را مختل و آن را تبدیل به یک ابزار چانه‌زنی بین دو قدرت بزرگ دنیا کرده است.

هواوی اخیراً در اقدامی برای کاهش وابستگی اش به نرم افزار گوگل، ۱.۵ میلیارد دلار در برنامه توسعه خود هزینه کرده و امیدوار است برنامه نویسان و توسعه دهندگان در سراسر جهان را جذب کند تا نرم‌افزارهای بیشتری مخصوص خود این شرکت بسازند .

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند