کاستلو درباره شانس توافق بین ایران و آمریکا می نویسد: این بحران خود ساخته ی ترامپ است که حالا اگر می خواهد به یک توافق دست پیدا کند باید خودش گره هایی که افکنده را باز کند. تعصب ترامپ به سیاست "فشار حداکثری" موقعیت های دیپلماتیک زیادی را از ایران گرفته است  و ایران هرگز حاضر نخواهد شد با ترامپ پشت یک میز بنشیند، دست بدهد و عکس بیاندازد بخاطر اینکه ترامپ بد ترین مشاور اش را از کابینه اش اخراج کرده است.مقامات ایرانی از خارج شدن ترامپ از برجام و اعمال کردن تحریم های جدید بسیار خشمگین اند و تا زمانی که شرایط به عقب بر نگردد حاضر به عقب نشینی نخواهند شد.

وی می افزاید: ترامپ از نظر همکاران و هم صحبتان بین المللی که بتوانند راه را برای مذاکره باز کنند در مضیقه نیست. پیشنهاد گشایش یک کانال پانزده میلیارد دلاری از طرف فرانسوی ها برای جلوگیری از خسارت دیدن ایران در صادرات نفت می توانست یک پیشرفت بسیار خوب در راستای آرام سازی و آماده سازی فضا برای مذاکره باشد. در کنار آن خیلی از ملت های دیگر مانند هند یا ژاپن مشتاق اند که تنش ها از بین برود و بتوانند روابط اقتصادی خود با ایران را از سر بگیرند.جایی که ترامپ با مخالفت های  شدید مواجه می شود، در تیم مشاوران و حزب خودش است. سیاستمداران و وزیر خارجه ترامپ مایک پمپئو همچنان موانع بزرگ و جدی در رسیدن به یک توافق جدی هستند مگر اینکه ترامپ یک عزم جدی برای مذاکره داشته باشد و تمام موانع را از سر راه بردارد. قطعا در مسیر مذاکره ترامپ-ایران کمک های بین المللی خواهد رسید.

 

این تحلیل گر اضافه می کند: تا زمانی که ترامپ به روی آزدیخواهان جمهوری خواه  مانند رند پال و قانون گذاران طرفداراش حساب باز می کند، نمایندگان کنگره طرفدار نظرات بولتون همچان می توانند برای مذاکره خطرناک باشند. سناتور ها تد کروز،تام کاتن و مارکو روبیو، از قبل شروع به تحریک دولت برای لغو کردن تحریم های کلیدی کرده اند. این روند با تد کروزی که از مخالفین اصلی سیاست های ترامپ علیه ایران است آغاز شده است ؛به این امید که ایران محدودیت هایش را برای غنی سازی اورانیوم ترک نکند و گام چهارمی در کار نباشد.در کنار آن اگر ترامپ از گوش کردن به نصحیت جنگ افروز ها خود داری کند آن ها با قرص خواب هم که شده رییس جمهوری را با طناب می بندند!

وی تصریح کرد: نخست وزیر اسراییل بنیامین نتانیاهو که در چند روز آینده با انتخابات مواجه هست بار ها اعلام کرده است که از ملاقات روحانی- ترامپ احساس خطر می کند و اگر دوباره انتخاب شود به تنهایی می تواند همه چیز را برای مذاکره خراب کند. در آخر خیلی از حامیان مالی آقای ترامپ پول بسیار هنگفتی خرج کردند تا توافقی که اوباما به دست آورد به شکست منجر شود و حالا ترامپ بدون توجه به متن قرار داد با فضای حاکم امید دارد یک قرار داد جدید با ایران امضا کند.

 

وی در پایان نوشت: با تمام این احوال هر چه این زمان به درازا بکشد احتمال جنگ پررنگ تر می شود، سیاستمداران اصلی که در راه رسیدن به مذاکره و توافق و دوری از جنگ زیان آور سنگ اندازی می کنند باید بدانند که ممکن است فرصتی دیپلماتیک تر و بهتر از حالا تا مدت های زیادی مجددا پدید نیاید و باید به جای دعوا های حزبی و بازی های سیاسی ترامپ را تحریک و فضا را برای مذاکره آماده کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند