گیلاد آتسمون نویسنده یهودی در آستانه انتخابات  در مقاله ای به سرنوشت رژیم صهیونیستی می نویسد: اسراییل به سرعت در حال تبدیل شدن به یک رژیم یهودی ارتدوکس است. جمعیت یهودیان ارتدوکس اسراییل از رشد سریعتری نسبت به سایر فرقه های یهودیان برخوردار است. در ضمن، آنها از فقیرترین مردم هستند و در جامعه دچار شکاف اسراییل، ۴۵ درصدشان زیر خط فقر زندگی می کنند.طبیعی است که آدم فقیر گرایش سیاسی چپ داشته باشد اما یهودیان توراتی اسراییل، ناسیونالیست های فناتیکی هستند که از نتانیاهو و حزبش حمایت می کنند.

این نویسنده در ادامه نوشت: پروفسور دَن بن دیوید استاد دانشگاه تل آویو به تازگی هشدار داده که موجودیت اسراییل ممکن است  در عرض دو نسل از بین برود. او به رشد خیره کننده ی موالید در میان یهودیان ارتدوکس افراطی اشاره می کند و پیش بینی می کند که اگر وضع به همین منوال پیش برود، ۴۹ درصد جمعیت اسراییل تا سال ۲۰۶۵ از این طبقه خواهند شد. ارتدوکس های افراطی در پی آن هستند که ظرف یک نسل یا کمتر کنست را تصاحب کنند.

وی می افزاید: بن دیوید می گوید که وابستگی ارتدوکس ها به برنامه های رفاهی دولت، منجر به زوال اقتصادی اسراییل خواهد شد. این موضوع از نظر اقتصادی به اندازه کافی مخرب است و به آن این را هم اضافه کنید که اکثر مدارس خاخامی از گنجاندن دروسی چون علوم، ریاضی و انگلیسی در برنامه درسی خود سرباز می زنند. حاصل این خواهد شد که اسراییل دارد جمعیت روبه رشدی را پرورش می دهد که از آموزش لازم برای برآورده کردن نیازهای «بخش هایتک (hi-tech society)» برخوردار نیست و این یعنی گرفتار شدن ما  در نزاع برای بقا.

گیلاد آتسمون تصریح کرد: تصویری که از اسراییل در بالا ترسیم شد عجیب است. هر چه ماهیت مذهبی و ناسیونالیستی اسراییل یهودی تر و بنیادگرایانه تر می شود، به موازات آن انشقاق در اسراییل بیشتر می گردد. مهاجران روسی این احساس را دارند که زندگی با ارتدوکس های افراطی غیر ممکن است و ارتدوکس ها نیز همین نظر را درباره مهاجران روسی دارند.سکولارهای تل آویو، در پی آن هستند که شهرشان در مسیر نیویورک شدن پیش برود. چپ های اسراییل در خارج از اسراییل به دنبال تبلیغ آزادی جمعیت دگرباشان (LGBT) هستند تا به این ترتیب تصویر مثبتی از اسراییل ارایه کنند و در عمل خود را از مناقشه اسراییل و فلسطین کنار کشیده اند.

وی در پایان نوشت: شهرک نشینان یهودی هم که (به جای راه حل دو دولت - دو ملت برای رفع  مناقشه)  طرفدار«راه حل دو دولت یهودی» هستند. آنها در پی این هستند که کرانه باختری بخشی از اسراییل شود. یهودیان ارتدوکس هم که اصلا به هیچ موضوع سیاسی ای اهمیتی نمی دهند و می دانند آینده رژیم یهودی متعلق به آنهاست. بنابراین تمام تلاش شان این است که از اقلیت سکولار اسراییل به عنوان گاو شیرده استفاده کنند. در راس همه اینها با بی بی (نتانیاهو)  روبرو هستیم که برای بقا می جنگد و جنگهایش هر لحظه ممکن است به درگیری بین المللی منجر شوند.به لطف این اوضاع در داخل اسراییل، فلسطینیان در وضعیت نسبتا خوبی به سر می برند. آنها فقط باید برای بقا بجنگند اما این اسراییل است که به نظر می رسد بدترین دشمن خودش است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند