اردوغان طی سخنرانی در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در ترکیه، گفت:‌«اگر طی ۲ هفته آینده، به یک جمع‌بندی درباره [اختلاف‌نظرها درباره منطقه امن] نرسیم، ما برنامه‌های خودمان را اجرا می‌کنیم».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی در این باره تاکید کرد: «حرف زدن دیگر به ما اطمینان نمی‌دهد. ما اقدامات قاطع میدانی می‌خواهیم».

رئیس‌جمهور ترکیه درباره نشست سه‌جانبه اخیری که با سران ایران و روسیه در آنکارا برای رسیدن به راهکار سیاسی جهت پایان دادن به بحران سوریه داشت، توضیح داد: «ما تصمیمات مهمی درباره راهکار بحران سوریه گرفتیم».

اردوغان درباره نتیجه این گفت‌وگوهای سه‌جانبه گفت که تحولات ماه‌های پیش رو نشان می‌دهد که بحران سوریه را می‌توان به سادگی حل کرد یا اوضاع دشوارتر خواهد شد.

وی همچنین خطاب به اروپایی‌ها درباره موضع‌گیری‌های بی‌رمق درباره سوریه تصریح کرد: «ما از کشورهای اروپایی انتظار داریم که حمایت محکم‌تری در موضوع ادلب و منطقه امن در شمال سوریه داشته باشند زیرا دیگر حرف زدن کافی است».

رئیس‌جمهور ترکیه برای موجه جلوه دادن ادعاهای خود درباره ادلب نیز افزود: «ما میزبان ۳.۶ میلیون سوری در خاک خود هستیم و بارها تاکید کرده‌ایم که اگر اوضاع سریعا در ادلب آرام نشود،‌ ما نمی‌توانیم بار چهار میلیون پناهجوی دیگر را به دوش بکشیم».

پنجمین نشست رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه روز دوشنبه با حضور روسای جمهور سه کشور ضامن روند آستانه در آنکارا برگزار شد. در این نشست اردوغان، روحانی و پوتین پیرامون موضوعات مرتبط با سوریه به ویژه راه‌هایکاهش تنش در این کشور و همچنین مهمترین مسائل منطقه بحث و بررسی کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند