رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان و گزینشی المپیک روزهای 23 تا 26 شهریور ماه در سالن باریس شهر نورسلطان قزاقستان برگزار شد و در پایان تیم ایران با کسب 3 مدال برنز  توسط علیرضا نجاتی در وزن 60 کیلوگرم، محمدعلی گرایی در وزن 77 کیلوگرم و سعید عبدولی در وزن 82 کیلوگرم و کسب 75 امتیاز در جایگاه چهارم قرار گرفت.

در این رقابت‌ها تیم های روسیه، ازبکستان و گرجستان به ترتیب با ۱۳۲، ۸۰ و ۷۹ امتیاز اول تا سوم شدند.

تیم ایران در رقابت های جهانی سال گذشته در کشور مجارستان با یک مدال برنز و ۳۹ امتیاز در جایگاه یازدهم ایستاده بود.

همچنین ملی‌پوشان کشورمان توسط علیرضا نجاتی، محمدعلی گرایی و امیر قاسمی منجزی در اوزان ۶۰، ۷۷ و ۱۳۰ کیلوگرم ۳ سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب کردند.

نتایج کشتی‌گیران کشورمان به شرح زیر است:

در وزن ۵۵ کیلوگرم، پویا ناصرپور در دور نخست با نتیجه ۸ بر صفر شریف کلیچ از ترکیه را مغلوب کرد. وی در دور بعد با نتیجه ۸ بر صفر مقابل الهام بهرام اف قهرمان آسیا از ازبکستان شکست خورد و با توجه به مغلوب شدن این حریف در دور بعد مقابل حریف ژاپنی از دور رقابت‌ها کنار رفت.

علیرضا نجاتی در وزن ۶۰ کیلوگرم، در دور نخست با نتیجه ۹ بر صفر سیداله تاژایف از ترکمنستان را مغلوب کرد. وی در دور بعد مقابل هایتم محمود از مصر با نتیجه ۳ بر یک به پیروزی رسید و در دور بعد با نتیجه ۷ بر صفر از سد کیم سئونگ هاک از کره جنوبی گذشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. او در این دیدار به مقابل ایوو آنگلوف قهرمان جهان از بلغارستان با نتیجه ۳ بر یک به برتری دست یافت و ضمن کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو به مرحله نیمه نهایی راه یافت. نجاتی در این مرحله مقابل کنیچیرو فومیتا قهرمان جهان از کشور ژاپن با نتیجه ۱۰ بر یک مغلوب شد و به دیدار رده بندی رفت. نجاتی در این دیدار مقابل المورات تاسمورادوف دارنده مدال برنز المپیک و نقره و برنز جهان از ازبکستان با نتیجه ۷ بر ۵ به پیروزی دست یافت و صاحب مدال برنز شد.

در وزن ۶۳ کیلوگرم، میثم دلخانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۴ بر ۲ مغلوب استپان ماریانیان دارنده مدال طلای جهان از روسیه شد و با توجه به حضور حریفش در دیدار فینال به گروه بازنده‌ها رفت. دلخانی در این گروه با نتیجه ۵ بر ۳ جین هوونگ جونگ از کره جنوبی را مغلوب کرد و به دیدار رده بندی راه یافت. وی در این دیدار با نتیجه ۷ بر ۵ مقابل اسلاویک گالستیان از ارمنستان شکست خورد و پنجم شد.

حامد تاب نماینده وزن  ۶۷ کیلوگرم کشورمان، در دور اول مقابل اسماعیل بوررو مولینا، قهرمان المپیک و جهان از کوبا با نتیجه ۹ بر صفر مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی‌گیر در دیدار فینال، به گروه بازنده‌ها رفت. تاب در این گروه مقابل میهایل میهوت از رومانی با نتیجه ۵ بر ۳ شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در  رقابت‌های وزن  ۷۲ کیلوگرم، امین کاویانی‌نژاد در دور اول با نتیجه ۹ بر یک مقابل لوری لومادزه از گرجستان مغلوب شد و با توجه به شکست این حریف در دور بعد، کاویانی‌نژاد از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در وزن ۷۷ کیلوگرم، محمدعلی گرایی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۸ بر صفر و در کمتر از ۲ دقیقه کیم هیون وو قهرمان المپیک و جهان از کره جنوبی را از پیش رو برداشت. وی در دور بعد در مصاف با الوین مورسالیف دارنده مدال برنز جهان از آذربایجان با نتیجه ۷ بر ۳ پیروز و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. گرایی در این مرحله مقابل الکس بیوربرگ کسیدیس از سوئد با نتیجه ۹ بر یک مغلوب شد و با توجه به حضور حریفش در دیدار فینال، گرایی به گروه بازنده‌ها رفت تا کار خود را برای کسب مدال برنز ادامه دهد. او در این گروه مقابل دانیل کاتاراگا دارنده مدال نقره جهان و طلای زیر ۲۳ سال جهان از مولداوی در یک کشتی سخت و نفسگیر با نتیجه ۵ بر ۵ به پیروزی رسید و ضمن کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو، راهی دیدار رده بندی شد. گرایی در این دیدار با نتیجه ۹ بر ۶ از سد کارپت چالیان دارنده مدال نقره بازی‌های اروپایی از ارمنستان گذشت و صاحب مدال برنز شد.

سعید عبدولی در وزن ۸۲ کیلوگرم، پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۹ بر صفر  پیتر نوواک از چک را از پیش رو برداشت. وی در دور سوم در مصاف با ادلان آکیف دارنده مدال برنز اروپا از کشور روسیه با نتیجه ۲ بر یک به پیروزی رسید و راهی مرحله نیمه نهایی شد. عبدولی در این دیدارمقابل رفیق حسین اف از کشور آذربایجان با نتیجه ۸ بر ۵ شکست خورد و به دیدار رده بندی رفت.  نماینده کشورمان در این دیدار با نتیجه ۷ بر صفر یوری شکریوبا از اوکراین را مغلوب کرد و به مدال برنز دست یافت.

در وزن ۸۷ کیلوگرم؛ رامین طاهری پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۲ بر یک زاخاری برگ از سوئد را مغلوب کرد. وی در دور بعد و در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه ۶ بر صفر از سد اسلام عباس‌اف دارنده مدال نقره اروپا از آذربایجان گذشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. طاهری در این مرحله مقابل دنیس کودلا دارنده مدال نقره جهان و برنز المپیک از آلمان در یک کشتی پایاپای و در حالی که داوران بارها کشتی را برای درمان کشتی‌گیر آلمانی قطع کردند و مانع حملات نماینده کشورمان شدند، با نتیجه ۱ بر ۱ شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی‌گیر در مرحله نیمه نهایی مقابل ژان بلینیوک قهرمان جهان و دارنده مدال نقره المپیک از اوکراین، طاهری از دور رقابت‌ها کنار رفت.

محمدهادی ساروی نماینده کشورمان در وزن ۹۷ کیلوگرم بود که در دور نخست با نتیجه ۵ بر یک از سد پیتر اوهلر از آلمان گذشت. وی در دور بعد مقابل کریل میلوف دارنده مدال نقره جهان از بلغارستان با نتیجه ۷ بر ۳ به برتری دست یافت و راهی مرحله یک هشتم نهایی شد. او در این مرحله مقابل گابریل روسیلو کایند از کوبا با نتیجه ۵ بر ۴ پیروز و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. ساروی در این مرحله مقابل آرتور الکسانیان قهرمان جهان و المپیک از ارمنستان در یک کشتی نزدیک با نتیجه ۴ بر ۳ شکست خورد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال به گروه بازنده ها راه یافت. ساروی در این دیدار  مقابل جنگ ایلدیم دارنده برنز المپیک و جهان از ترکیه با نتیجه ۷ بر ۵ مغلوب شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در وزن ۱۳۰ کیلوگرم، امیر قاسمی منجزی در دور نخست با نتیجه ۳ بر یک از سد استپان داوید از چک گذشت. وی در دور بعد مقابل سرگئی سیمینوف قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از روسیه با نتیجه ۶ بر ۴ به پیروزی دست یافت. وی در دور سوم و در مرحله یک چهارم نهایی مومینجان عبداله‌یف قهرمان بازی‌های آسیایی از ازبکستان را با نتیجه ۳ بر یک مغلوب کرد و ضمن کسب سهمیه المپیک به مرحله نیمه نهایی راه یافت. قاسمی در این مرحله مقابل اوسکار پینو هیندس دارنده مدال برنز جهان از کوبا با نتیجه ۶ بر ۲ مغلبو شد و به دیدار رده بندی رفت. قاسمی در این دیدار مقابل هیکی نابی دارنده مدال های نقره المپیک و طلا، نقره و برنز جهان با نتیجه ۸ بر صفر و با توجه به سه اخطار داوران، مغلوب و پنجم شد.

رده بندی انفرادی و تیمی این مسابقات به شرح زیر است:

۵۵ کیلوگرم: ۱- نوگزاری تسورتسومیا (گرجستان) ۲- خورلان ژاکانشا (قزاقستان) ۳- الدانیز عزیزلی (آذربایجان) و شوتا اوگاوا (ژاپن) ۵- ماکس نوری (آمریکا) و لیگیو کائو (چین) ... ۱۰- پویا ناصرپور (ایران)
60 کیلوگرم: 1- کنیچیرو فومیتا (ژاپن) 2- سرگئی املین (روسیه) 3- میرامبک آیناگولوف (قزاقستان) و علیرضا نجاتی (ایران) 5- لینور تمیروف (اوکراین) و المورات تاسمورادوف (ازبکستان)
۶۳ کیلوگرم: ۱- شینیبو اوتا (ژاپن) ۲- استپان ماریانیان (روسیه) ۳- اسلاویک گالستیان (ارمنستان) و آلمات کبیسپایف (قزاقستان) ۵- میثم دلخانی (ایران) و تینار شارشنبکوف (قرقیزستان)
67 کیلوگرم: 1- اسماعیل بوررو مولینا (کوبا) 2- آرتم سورکوف (روسیه) 3- ماته نمس (صربستان) و فرانک استابلر (آلمان) 5- فردریک بیرهوس (دانمارک) و ( محمد ابراهیم السید (مصر)... 26- حامد تاب (ایران)
۷۲ کیلوگرم: ۱- ابوزید مانستیگوف (روسیه) ۲- آرام واردانیان (ازبکستان) ۲- آیک مناتساکیان (بلغارستان) و بالینت کورپاسی (مجارستان) ۵- میشل ویدمایر (آلمان) و جی یئون لی (کره جنوبی) ... ۱۹- امین کاویانی نژاد (ایران)
77 کیلوگرم: 1- تاماس لورینچ (مجارستان) 2- الکس بیوربرگ کسیدیس (سوئد) 3- محمدعلی گرایی (ایران) و جالگاسبای بردیموراتوف (ازبکستان) 5- کارپت چالیان (ارمنستان) و آسخات دیلمحمداف (قزاقستان)
۸۲ کیلوگرم: ۱- لاشا گوبادزه (گرجستان) ۲- رفیق حسین اف (آذربایجان) ۳- سعید عبدولی (ایران) و هایتائو کیان (چین) ۵- نوربک خاشیمبیکوف (ازبکستان) و یوری شکریوبا (اوکراین)
87 کیلوگرم: 1- ژان بلینیوک (اوکراین) 2- ویکتور لورینچ (مجارستان) 3- دنیس کودلا (آلمان) و رستم آساکولوف (ازبکستان) 5- میکالای استادوب (بلاروس) و آتابک عزیزبیکوف (قرقیزستان) ... 12- رامین طاهری (ایران)
۹۷ کیلوگرم: ۱- موسی اولویوف (روسیه) ۲- آرتور الکسانیان (ارمنستان) ۳- میهایل کاجایا (صربستان) و جنگ ایلدیم (ترکیه) ۵- تادیوز میچالیکا (لهستان) و گئورگی ملیا (گرجستان) ... ۷- محمدهادی ساروی (ایران)
130 کیلوگرم: 1- رضا کایالپ (ترکیه) 2- اسکار پینو هیندز (کوبا) 3- هیکی نابی (استونی) و یاکوبی کاجایا (گرجستان) 5- امیر قاسمی منجزی (ایران) و ادوارد پاپ (آلمان)

رده بندی تیمی: 1- روسیه 132 امتیاز 2- ازبکستان 80 امتیاز 3- گرجستان 79 امتیاز 4- ایران 75 امتیاز 5- قزاقستان 72 امتیاز 6- ژاپن 65 امتیاز 7- مجارستان 64 امتیاز 8- کوبا 57 امتیاز 9- ارمنستان 55 امتیاز 10- آلمان 50 امتیاز 11- ترکیه 46 امتیاز 12- اوکراین 45 13- آذربایجان 43 امتیاز

کاوه: امیدوارم جو سالن روی جوانان‌ تیم ملی کشتی تاثیر نداشته باشد

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند